Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony
Liveurope przekracza liczbę 4 200 wspieranych koncertów w obliczu rosnących wyzwań w sektorze muzyki na żywo

Liveurope przekracza liczbę 4 200 wspieranych koncertów w obliczu rosnących wyzwań w sektorze muzyki na żywo

Data publikacji: 16 stycznia 2024

Od 2014 roku platforma Liveurope, której Klub Stodoła jest jedynym polskim członkiem, wspiera miejsca koncertowe w całej Europie, przynosząc większą różnorodność europejskiej muzyki do ich publiczności. Tylko w samym 2023 roku platforma wsparła łącznie 670 koncertów z udziałem wschodzących europejskich artystów z 33 krajów. Ten kamień milowy przyczynił się do ogólnej liczby 4 200 koncertów w 21 miejscach, zrealizowanych począwszy od powstania platformy.

Przez okres 9 lat Liveurope pozyskało dotacje UE w łącznej wysokości 4,9 miliona euro, odgrywając kluczową rolę w zwiększeniu widoczności i mobilności wschodzących artystów z Europy na najważniejszych scenach koncertowych w Europie.

Liveurope zostało stworzone po to, aby umożliwić salom koncertowym współpracę i promowanie europejskiego repertuaru, w celu przeciwdziałania dominacji lokalnego i anglosaskiego repertuaru. Dzisiaj platforma jest doskonałym przykładem skutecznego wykorzystania środków publicznych UE z rzeczywistym wpływem. Ponad 4 000 koncertów, które wspieraliśmy w ciągu ostatnich 9 lat, są tego dowodem.” – Elise Phamgia, koordynatorka Liveurope.

Platforma bezpośrednio przyczyniła się do rozwoju karier tysięcy artystów z czterech zakątków Europy, w tym takich jak Christine and the Queens (FR), Hania Rani (PL), MØ (DK), James Vincent Mcmorrow (IE), Aurora (NO) i wielu innych.

46% więcej wschodzących artystów w trasie dzięki Liveurope

Przed dołączeniem do Liveurope, kluby należące dziś do platformy organizowały średnio 22 koncerty z udziałem wschodzących europejskich artystów spoza kraju. W 2023 roku ta liczba wzrosła do 32 koncertów, co stanowi wzrost o 46% w liczbie występów wschodzących artystów na scenach naszych venue.

Promowanie nowego talentu europejskiego bardziej wymagające niż kiedykolwiek wcześniej

Mimo tych pozytywnych wyników, liczba koncertów Liveurope zorganizowanych przez miejsca członkowskie nadal nie wróciła do poziomów sprzed pandemii. Jest to zgodne z wynikami badania EY z 2021 roku, które przewidywało, że skutki uboczne pandemii będą odczuwalne do 2025 roku. Trwający kryzys inflacyjny w Europie spowodował wzrost kosztów produkcji, dodatkowo naciskając na miejsca koncertowe, które ledwie zaczynały się podnosić po niemal dwuletnim okresie zamknięcia.

Już przed ostatnimi kryzysami promowanie nowych talentów z Europy było znaczącym wyzwaniem. Liveurope zostało utworzone właśnie po to, aby umożliwić salom koncertowym podejmowanie ryzyka i wspieranie karier nowych talentów muzycznych. Z 9-letnim doświadczeniem Liveurope udowodniło swoją skuteczność w kierowaniu środkami finansowymi UE w celu zwiększenia widoczności i zasięgu wschodzących artystów.

W czasie, gdy europejski sektor muzyczny przechodzi okres odbudowy, udowodniony wpływ Liveurope ma ogromny potencjał nie tylko do zwiększania, ale także aktywnego przyczyniania się do odrodzenia i rozkwitu całego sektora.

Więcej informacji i wykresów dostępnych na: www.liveurope.eu/2023-results

Dołącz do nas na
Facebook Instagram YouTube Tweeter TikTok
Bądź na bieżąco Zapisz się do Newslettera

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

telefon: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388