Charakterystyka twórczości Ragnara Ólafssona z pewnością nie kojarzy się ze skandynawską surowością. Islandczyk gra nieprzeciętnie, nastrojowo i ciepło, zupełnie wyłamując się z utartej ścieżki wyznaczonej przez zespoły z mroźnej północy. Zdawać by się mogło, że delikatny głos i gładkie dźwięki nie pasują do ojczyzny wikingów, jednak solowa muzyka Ragnara jest nietuzinkowa, harmonijna i szczera, a także zupełnie inna niż ta grana przez grupy, których muzyk jest członkiem.
Artysta jest wszechstronnie uzdolniony muzycznie, obsługuje liczne instrumenty i gra w kilku kapelach. Najpopularniejszą z nich jest Árstíðir, grające indie-folk trio z Reykjaviku, które może pochwalić się sześcioma albumami na koncie, z którego ostatni – Pendúll - został wydany w listopadzie tego roku. Solowo Olafsson utrzymuje się jednak w nurcie singer-songwriter, gdzie pisze, komponuje i wykonuje autorską muzykę.
Muzyk wydał dwa albumy – „Urges” wypuszczony w 2017 roku, gdy zaczynał swoją indywidualną działalność i napisany w czasie pandemii „m.i.s.s.”, którego promował sensualny utwór „Southern Night”. Na obu krążkach możemy usłyszeć mieszankę country, lekkiego bluesa i skandynawskiego folku.
Ólafsson jest silnie związany z Polską, bowiem obydwa solowe albumy wydała polska oficyna Borówka Music. Pierwszy raz zawitał tu już w 2017 roku, gdzie pojawił się w Kopalni Guido w Zabrzu. W nadwiślańskim kraju zagrał też ponad sto koncertów, z czego 18 przy okazji letniej trasy z albumem m.i.s.s. Ostatni raz wystąpił w Stodole 27 października 2021 roku w ramach współpracy klubu z platformą Liveurope.
Bądź na bieżąco z twórczością Ragnara Ólafssona:
Facebook - www.facebook.com/ragnarolafssonmusic
Jesteśmy członkiem platformy Liveurope, inicjatywy, której celem jest wspieranie miejsc koncertowych w promowaniu twórczości początkujących europejskich artystów.
Platforma stanowi znak jakości, przyznawany klubom muzycznym zaangażowanym w promocję europejskiej różnorodności muzycznej. Celem Liveurope jest usprawnienie organizacji występów młodych europejskich artystów na całym kontynencie oraz pomoc im w dotarciu do nowych, zagranicznych odbiorców. Założona w 2014 roku platforma Liveurope jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą w Europie.
Liveurope to projekt współfinansowany przez program "Kreatywna Europa" oraz projekty takie, jak Above 55° (wspierany przez Fundusz Kultury Nordyckiej) oraz Soundcat (Instytut Ramona Llulla), w celu zwiększenia możliwości koncertowania wśród początkujących europejskich artystów.
Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”
ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa
telefon: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388