Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony
Dezerter

Dezerter

10 listopada 2010, środa, , Duża Scena

Data

10 listopada 2010

Miejsce

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

Klub Stodoła

Artyści na koncercie

Analogs
Dezerter
Upside Down

Gatunek

Rock & Pop
Karta podarunkowa

Dezerter powstał w maju 1981 w Warszawie. W 1982 roku zespół udał się w trasę koncertową z zespołami: TZN Xenna i Deuter (słynna Rock Galicja). Pod koniec 1983 roku Dezerter nagrał singla dla Tonpressu: "Ku przyszłości" (4 utwory: "Ku przyszłości", "Spytaj milicjanta", "Szara rzeczywistość", "Wojna głupców"). W tym roku ukazały się dwie kasety: "Jeszcze żywy człowiek" (koncertówka z Jarocina 1984) i "Izolacja" (koncert Dezertera z Hybryd plus utwory nowofalowych zespołów radzieckich).

Rok 1987 przyniósł zespołowi występ w Jarocinie i wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty "Underground Out Of Poland". Dzięki operatywności ówczesnego menedżera grupy - Maćka Chmiela - w 1987 roku został wydany pierwszy (ocenzurowany) LP "Kolaboracja". Rok 1989, to kolejna płyta "Kolaboracja II", a 1990 - "Wszyscy przeciwko wszystkim" (wydana w Polsce i we Francji). Po serii koncertów (m.in. Skandynawia, Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia, Japonia), w 1992 roku QQryQ Productions wydało na winylu album "Blasfemia" . Następne wydawnictwo to "Jak powstrzymałem III wojnę światową" (1993) z archiwalnymi nagraniami Dezertera (np. z koncert z Jarocina "84). W 1993 po raz kolejny nastąpiła zmiana basisty, na miejscu Pawła na krótko pojawił się Mariusz "Zyziek" Zych. Latem 1994 roku Dezerter (w składzie: Robert Matera i Krzysiek Grabowski) nagrał album "Ile procent duszy"".

Kolejna płyta zespołu: "Deuter" (1995) to przypomnienie utworów zespołu Deuter z wokalem Pawła "Kelnera" Rozwadowskiego, lidera tej formacji. Następne albumy to: "Mam kły mam pazury" (1996), "Ziemia jest płaska" (1997) oraz "Decydujące starcie" (2001), który po raz kolejny został nagrany w dwuosobowym składzie: Matera-Grabowski, gościnnie na wiolonczeli zagrał Bolek Błaszczyk.

Rok 2002 obfitował w ciekawe koncerty, z których najważniejsza była trasa po Belgii, Holandii i Anglii z francuskim zespołem La Fraction. W tym roku ukazały się również kompaktowe wznowienia archiwalnych płyt zespołu. Rok 2003 to m.in. trasa koncertowa z Moskwą, a także udział w festiwalu PRL w Warszawie i Katowicach. Dezerter zagrał tam obok m.in. KSU, Armii i Kultu.

Dezerter wszedł do studia pod koniec maja 2004 - a tuż przed wakacjami ukazała się płyta: "Nielegalny zabójca czasu". Jest to pierwsza płyta nagrana z nowym basistą Jackiem Chrzanowskim, grający również w zespole Hey.

W kwietniu 2005 ukazało się pierwsze w historii zespołu DVD. Płyta zawiera zapis koncertu na X Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. W grudniu 2005 Dezerter wystąpił jako gwiazda na finale przeglądu "Młode Wilki Rebelia 2005", organizowanym przez warszawski klub Stodoła.

24 kwietnia 2005 miał swoją premierę dwupłytowy album "Punk's Not Jazz", na którym zebrane zostały najpopularniejsze piosenki Dezertera. Wydawnictwo związane jest z 25. urodzinami zespołu, które przypadły w maju 2006. W lipcu Dezerter wystąpił na festiwalu Rock For People w Czechach, a jesienią zagrał kolejną trasę po Polsce oraz odwiedził Londyn. W maju 2009 Dezerter zarejestrował piosenkę "Śpiew murów" do słów Tadeusza Gajcego, która ukazała się na płycie "Gajcy", przypominającej wiersze poety w aranżacjach polskich zespołów alternatywnych. Projekt ten objął również koncert na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego (lipiec 2009).

W tym samym roku wykorzystano utwory Dezertera w filmach: Dom zły (W. Smarzowskiego) i Wszystko co kocham (J. Borcucha).W listopadzie 2009 roku zespół ruszył do USA.W stodole Dezerter będzie promował nowy album

"Prawo do bycia idiotą". Tego dnia na scenie zobaczymy także zespoły Analogs i Alians!

Data

10 listopada 2010, 00:00

Miejsce

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

Klub Stodoła

Artyści na koncercie

Analogs
Dezerter
Upside Down

Gatunek

Rock & Pop
Karta podarunkowa
Dołącz do nas na
Facebook Instagram YouTube Tweeter
Bądź na bieżąco Zapisz się do Newslettera

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

telefon: +48 22 825 60 31