Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony
JAZZ JAMBOREE 2023 - DZIEŃ 2

JAZZ JAMBOREE 2023 - DZIEŃ 2

28 października 2023, sobota, Klub Stodoła, Duża Scena

Data

28 października 2023

Miejsce

Klub Stodoła, Warszawa

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

AdamiakJazz
Newsletter

Jazz Jamboree 2023

27 października 2023(19.00 Klub Stodoła)

  • USO 9001
  • Siema ziemia
  • EABS
  • Błoto

28 października 2023(19.00 Klub Stodoła)

  • Joey Calderazzo /Miguel Zenon Quartet
  • Julian lage, Jorge Roeder Duo
  • RYMDEN

29 października 2023(19.00 Klub Stodoła)

  • Adam Pierończyk
  • Kenny Garrett Quintet
  • Joshua Redman Quartet

 

Jazz Jamboree to jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Europie. Pierwsza edycja miała miejsce w warszawskiej Stodole w 1958 roku pod nazwą Jazz 1958, a od następnego roku już oficjalnie jako Jazz Jamboree.

Przez te blisko sześćdziesiąt lat festiwal gościł prawie wszystkich najwybitniejszych muzyków jazzowych z całego świata. Wśród najsłynniejszych z nich wymienić trzeba Milesa Davisa, Raya Charlesa, Theloniousa Monka, Dizzy’ego Gillespiego, Duke’a Ellingtona, Benny Goodmana, Dave’a Brubecka, Wyntona Marsalisa, The Manhattan Transfer, Bobby’ego McFerrina, Chicka Coreę, Herbiego Hancocka, Keitha Jarretta czy Michaela Petruccianiego.

Tysiące muzyków, blisko pół miliona widzów, to bezsprzecznie olbrzymi dorobek tego polskiego święta jazzu. W roku 2017 Fundacja Jazzarium będąca organizatorem Warsaw Summer Jazz Days podjęła się reanimacji Jazz Jamboree.

Większość festiwali organizowanych jest „pod” uznane już nazwiska. Podstawowym więc założeniem „nowego” Jazz Jamboree jest odmłodzenie festiwalu i powierzenie go właśnie młodym. Pod hasłem „Druga Fala Polskiego Jazzu” bohaterami będą nowe wschodzące gwiazdy, nie w konfrontacji z zagranicznymi tuzami a współpracujące z nimi w specjalnie zainicjowanych projektach. Na festiwal zapraszani są liderzy współczesnego jazzu, wielkie indywidualności które będą pracować z młodymi polskimi muzykami w rozmaitych składach i projektach. Liderzy dostaną możliwość komponowania specjalnych utworów, które będą wykonywane i nagrywane na festiwalu. Da to możliwość wydawania płyt, które mogą być dobrą rekomendacją na świecie dla tych młodych wykonawców. Również będą czynione starania aby takie projekty (liderzy-gwiazdy z Polakami) mogły być prezentowane na zagranicznych festiwalach. W dawnych latach Jazz Jamboree pełniło rolę środowiskotwórczą, ostatnio straciło tę funkcję i nadszedł już czas aby przywrócić ją dla młodych.

Data

28 października 2023

Miejsce

Klub Stodoła, Warszawa

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

AdamiakJazz
Karta podarunkowa
Dołącz do nas na
Facebook Instagram YouTube Tweeter TikTok
Bądź na bieżąco Zapisz się do Newslettera

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

telefon: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388