Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony
PLANETA POLAR  (LT) & MATHIAS ZACHRISSON (SE) & SUPERKOLORITAS (LT) | SUPPORTED BY LIVEUROPE

PLANETA POLAR (LT) & MATHIAS ZACHRISSON (SE) & SUPERKOLORITAS (LT) | SUPPORTED BY LIVEUROPE

6 grudnia 2022, wtorek, Klub Stodoła, Duża Scena

Data

6 grudnia 2022

Miejsce

Klub Stodoła, Warszawa

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

Klub Stodoła
Liveurope
Newsletter

PLANETA POLAR  (LT) & MATHIAS ZACHRISSON (SE) & SUPERKOLORITAS (LT) | SUPPORTED BY LIVEUROPE

 

Już 6 grudnia w warszawskim Klubie Stodoła wystąpi 3 wyjątkowych artystów/zespołów: litewskie Planeta Polar i Superkoloritas i Mathias Zachrisson ze Szwecji. Koncert organizowany we współpracy z platformą Liveurope, inicjatywą, której celem jest wspieranie miejsc koncertowych w promowaniu twórczości europejskich artystów.

 

Planeta Polar (Litwa):

To czego świat potrzebuje to litewskie trio śpiewające po hiszpańsku, robiące własne kapelusze i zakładające rękawy większe niż te noszone przez Elvisa. Na szczęście, chłopaki z Planeta Polar zapewniają taki serwis za każdym razem. Piękne i nielogiczne jest to, że ich ekstrawaganckie kostiumy tworzą absurdalny kontrast ze skromną, domową obecnością na scenie, podczas której dostarczają nieprawdopodobnie autentyczny repertuar łacińskich piosenek karnawałowych, których pochodzenie można umieścić w okolicach Karaibów, a nie Morza Bałtyckiego. 

Ich główną misją jest sprawienie, że ludzkie biodra tańczą, a nie jest to rzecz, którą zwykli robić Litwini. „Challenge accepted” powiedzieli chłopaki z Planeta Polar, chwycili za bas, bongosy i akordeon z przyczepionym zabawkowym syntezatorem. Punktem kulminacyjnym show jest kawałek o wielki słoniu, kawałek o dziewczynie i „Puro Carnaval”, piosenka, która – cóż za zaskoczenie – opowiada o czystości karnawału. Wokalista zespołu Adomas, zapytany, dlaczego śpiewa po hiszpańsku, a nie litewsku, odpowiada: „Nie wiem jak pisać piosenki po litewsku”. Bądźmy fair – niewielu ludzi wie.

Planeta Polar brzmi jak The Doors by brzmiało, gdyby brali stymulanty zamiast psychodelików. Może to wyjaśnienie nie ma dla Ciebie sensu, ale pamiętaj, nie musisz rozumieć tekstów Planety Polar, by świetnie bawić się, słuchając ich muzyki.

 

Mathias Zachrisson (Szwecja):

Mathias Zachrisson z Sandviken (Szwecja) osiągnął międzynarodowy sukces dzięki członkostwie w szeroko uznanych zespołach Simian Ghos i Light Vibes. W 2020 roku Mathias rozpoczął karierę solową z płytą „Vinrött Leende & Oskyldigt Grön", która zyskała uznanie krytyków i została okrzyknięta jedną z najbardziej ekscytujących albumów szwedzkiej sceny indie.

Z głęboką i osobistą prezencją pielęgnuje koncepcję albumu i zapewnia czarującą muzyczną podróż, która nie pozostawi słuchacza nietkniętym.

Muzyka Mathiasa jest bogata w szczegóły, a jego ekspresja pokrywa szerokie spektrum wpływów z tych bardziej orkiestrowych gatunków muzycznych z lat 60. i 70. Słuchając, można zacząć się zastanawiać, czy to naprawdę sam Mathias gra na wszystkich instrumentach tonalnych na albumie. 

30 września 2022 roku, premierę miał drugi album Mathiasa pt.: ”Vågorna” – rozdzierający serce cykl utworów, których tematyka dotyka śmierci, pożegnania i przeżywania żałoby. Wspomnieniowe fragmenty płyty są przedstawione w poetyckich tekstach, jak również w aranżacjach orkiestrowych, w których sugestywna melancholia zajmuje tyle samo miejsca, co romantyzm. Czarująca muzyczna podróż o rozstaniu, zamknięta w samym środku żałoby, gdzie najbardziej dotyka człowieka. Konceptualny album spotkał się z uznaniem krytyków i otrzymał najwyższą notę ​​w szwedzkiej gazecie GD.

- „Bez ogródek, z wielkim uczuciem i integralnością, Mathias Zachrisson i jego zespół otwierają drzwi do nieuniknionego, tak aby stało się również uzdrawiającym hołdem dla światła i życia.” – Camilla Dal, GD. Muzyka Mathiasa ocieka innowacjami, a kontrastujące emocje na albumie pokazują talent, jaki Zachrisson posiada jako autor tekstów, kompozytor i producent muzyczny.

 

Superkoloritas (Szwecja)

Superkoloritas to retro-nostalgiczne duo, śpiewające po litewsku, jednak, poprzez muzykę, przemawiające w bardziej powszechnym, uniwersalnym języku. Inspirując się popową, litewską sceną, od lat 60. aż do lat 90., a także płynącym flow prosto z wybrzeża Karaibów i Afryki, duet produkuje własne dźwięki w stylu Electro/ Pop/ Retro, które brzmią znajomo, jednak bardzo świeżo.  Letnia bryza, nadmorskie dźwięki i jasny, romantyczny nastrój to coś co dostaniesz słuchając ich na żywo.

 

Zespół w 2022 roku otrzymał nominacją do muzycznych nagród M.A.M.A. w kategorii tradycyjny, popowy artysta. Ten rok to dla nich również efektowny występ z orkiestrą w litewskiej telewizji narodowej na muzycznym show – „Dainuoju Lietuvą”.

-----

Warunkiem wejścia na wydarzenie jest uiszczenie opłaty na akcję Szlachetnej Paczki, która odbędzie się tego samego dnia.

-----

Koncert organizowany we współpracy z platformą Liveurope, inicjatywą, której celem jest wspieranie miejsc koncertowych w promowaniu twórczości europejskich artystów.

Platforma stanowi znak jakości, przyznawany klubom muzycznym zaangażowanym w promocję europejskiej różnorodności muzycznej. Celem Liveurope jest usprawnienie organizacji występów młodych europejskich artystów na całym kontynencie oraz pomoc im w dotarciu do nowych, zagranicznych odbiorców. Założona w 2014 roku platforma Liveurope jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą w Europie.

Liveurope to projekt współfinansowany przez program "Kreatywna Europa" oraz projekty takie, jak Above 55° (wspierany przez Fundusz Kultury Nordyckiej) oraz Soundcat (Instytut Ramona Llulla), w celu zwiększenia możliwości koncertowania wśród początkujących europejskich artystów.

 

Data

6 grudnia 2022

Miejsce

Klub Stodoła, Warszawa

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

Klub Stodoła
Liveurope
Karta podarunkowa
Fundusz Wsparcia Kultury

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19Wsparcie otrzymało Stowarzyszenie Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej Stodoła
oraz Centrum Klubowe - Dom Kultury s.c. Wiesław Pękala Ewa Pękala.
Dołącz do nas na
Facebook Instagram YouTube Tweeter TikTok
Bądź na bieżąco Zapisz się do Newslettera

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

telefon: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388