Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony
SBB

SBB

4 listopada 2010, czwartek, , Duża Scena

Data

4 listopada 2010

Miejsce

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

Klub Stodoła

Artyści na koncercie

SBB

Gatunek

Rock & Pop
Karta podarunkowa

SBB to zespół-legenda w dziejach polskiego rocka. Zaczynali w 1971 roku jako Silesian Blues Band, później dwa lata grali u boku Czesława Niemena pod szyldem grupy Niemen, by wreszcie w 1974 roku zaistnieć pod skróconą nazwą SBB, rozwijaną od teraz jako "Szukaj, Burz, Buduj". Józef Skrzek, Apostolis Antymos i Jerzy Piotrowski do roku 1980 nagrali szereg płyt z Polsce i poza jej granicami oraz zagrali setki koncertów w całej Europie, stając na jednej scenie obok gwiazd pokroju Boba Marleya (Roskilde Festival '78), Eltona Johna, Soft Machine, Mahavishnu Orchestra, Charles Mingus Dynasty, Jack Bruce Group, Thin Lizzy, Canned Heat, Omega or Klaus Szultze.

Na początku lat "90 powrócili po ponad dziesięcioletnim milczeniu w poszerzonym składzie, zagrali także szereg koncertów w USA. Kolejny powrót zespołu odbył się w roku 1998, Jerzego Piotrowskiego zmienił wówczas Mirosław Muzykant, a tego w 2000 roku zmienił Paul Wertico, uważany za jednego z najlepszych perkusistów świata - wcześniej grający przez 18 lat w Pat Metheny Group (wystąpił na płytach: First Circle, The Falcon and the Snowman, Still Life Talking, Letter from Home, Secret Story, The Road To You, We Live Here, Quartet, Imaginary Day). Box "SBB "Anthology 1974-2004" oraz antologie "Lost Tapes, Vol. 1" i "Lost Tapes, Vol.2" stanowią podsumowanie dotychczasowej kariery zespołu. Blisko 70 tysięcy płyt sprzedanych w latach 2005-1007 w tak ciężkich dla fonografii jak dzisiejszych czasach to niesamowite osiągniecie wśród wymagającej publiczności.

Entuzjastyczne przyjęcie wydawnictw, które ukazały się w 2004, w szczególności antologii, przypieczętowało decyzję o nagraniu nowej płyty "New Century" oraz o światowej trasie koncertowej. Józef Skrzek oraz Antymos Apostolis i Paul Wertico, perkusista z Chicago, wieloletni współpracownik Patha Methen'ego zajęli się pracą nad nowym albumem. Następnie zespół wkroczył do Studia Zbigniewa Preisnera w Niepołomicach aby zarejestrować niezwykle spójne, przełomowe dzieło: "New Century". Rewelacyjną produkcję zapewnił Mack (Queen, Deep Purple, Led Zeppelin). W ten sposób powstał pierwszy album SBB Dolby 5.1. Surround Sound. Obok nastrojowych ballad porywające dynamiką rockowe utwory. Na całą płytę, który ukazała się we wrześniu 2005 złożyło się 10 utworów, natomiast na DG-pack trafiły dodatkowe dwie kompozycje. Ponadto jest to pierwszy rockowy album w formacie DVD Audio/Video w Polsce! W tej wersji w wersji ścieżkę audio zapisano w trzech formatach: High Definition Stereo 96/24, DTS 96/24 oraz Dolby Digital 5.1. Unikalne dodatki: raport video ze studia i videoklip "Music is My Life"!

SBB dwukrotnie wystąpiło przed legendarną formacją Deep Purple przy okazji ich koncertów w Polsce w 2006 roku. Fenomenalny występ polskiego zespołu, który wystąpił w nietypowym składzie jako kwartet, trafił na album "Live In Spodek". 15 marca 2006 roku SBB dało genialny koncert na festiwalu Baja Prog w Meksyku, gdzie wystąpili jako gwiazda ostatniego dnia imprezy. Półtora tysięczna publika jednego z najważniejszych festiwali pogresywnej muzyki na świecie zgotowała zespołowi owację na stojąco. To bez wątpienia najbardziej znaczący koncert od czasu reaktywowania legendarnej formacji w składzie Skrzek-Apostolis-Wertico. Obok SBB w Mexicali zagrało 20 znakomitych zespołów, w tym takie gwiazdy jak szwedzki The Flower Kings czy Marillion. Po przyjeździe do kraju trio wyruszyło na dwutygodniową trasę po Polsce. Zostali również rewelacyjnie przyjęci podczas festiwalu w Szeget na Węgrzech.

Data

4 listopada 2010, 00:00

Miejsce

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

Klub Stodoła

Artyści na koncercie

SBB

Gatunek

Rock & Pop
Karta podarunkowa
Dołącz do nas na
Facebook Instagram YouTube Tweeter
Bądź na bieżąco Zapisz się do Newslettera

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

telefon: +48 22 825 60 31