Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony
SEMATARY

SEMATARY

12 czerwca 2024, środa, Klub Stodoła, Duża Scena

Data

12 czerwca 2024

Miejsce

Klub Stodoła, Warszawa

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

Live Nation
Newsletter

 SEMATARY

Amerykański raper wystąpi w Polsce!

12.06.2024 – WARSZAWA – Klub Stodoła

BILETY W SPRZEDAŻY OD 26 STYCZNIA NA TICKETCLUB.PL

 

Undergroundowy raper Sematary stoi na przecięciu wielu różnych scen, dźwięków i subkultur.  Podobnie jak artyści tacy jak Yung Lean, trudno jest zaszufladkować go do jednego gatunku lub określonej subkultury, ale setki milionów odtworzeń na Spotify i Apple Music pokazują, że jego twórczość jest bardzo dobrze odbierana przez słuchaczy, a różnorodność gatunków jest jego mocną stroną, a nie słabością. 

Dorastając w hrabstwie Placer w Kalifornii i rozpoczynając karierę muzyczną jako 11-latek brzdąkający w GarageBand, Sematary słuchał różnych artystów, takich jak: prekursorzy witch house'u Salem, a także Chief Keef, Sickboyrari (fka Black Kray) i Yung Lean - którego trasę koncertową Warlord widział w San Francisco, gdy miał piętnaście lat, co także uznaje za impuls do tworzenia rapu. W 2019 roku, po ukończeniu szkoły średniej, założył kolektyw Haunted Mound, czyli grupę raperów i artystów, którzy podzielają miłość do brzmienia Sematary.  

Jeśli Bladee jest "dyrektorem generalnym" swojego kolektywu Drain Gang, to Sematary jest w dużej mierze dyrektorem generalnym Haunted Mound: każdy artysta związany z grupą został znaleziony przez niego, tworzy on również wszystkie prace graficzne dla każdego projektu i nadzoruje produkcję całej muzyki grupy. W listopadzie tego samego roku wydał swój debiutancki materiał “Rainbow Bridge”, którego głęboko nasycona, przeładowana grafika przypominająca stare albumy No Limit i ówczesne mixtape'y Chicago drill nadawała ton wizualnej estetyce Haunted Mound. Utwory takie jak: "Slaughter House" i "Bunny Suit" osiągają obecnie kilkumilionowe liczby odtworzeń w serwisie Spotify. 

W październiku 2021 roku Sematary wprowadził się do "Butcher House", czyli zlikwidowanego (jak się domyślacie) domu rzeźnika, który posłużył mu jako miejsce zamieszkania, studio i baza[b] operacyjna dla Haunted Mound. Po dwóch latach tworzenia muzyki i rozwijania Haunted Mound, Sematary wydał "Rainbow Bridge 3", który przyciągnął uwagę nie tylko fanów, ale także blogerów, recenzentów i każdego, kto miał okazję poznać undergroundowe klimaty. Wzrost popularności przyniósł szereg ofert z wytwórni płytowych, z których wszystkie odrzucił, potęgując tym samym wizerunek samodzielnego artysty. 

Połączenie poświęcenia Sematary'ego dla mieszanki gatunkowej Haunted Mound, jego niecodziennych kreacji wizualnych (ma na sobie kurtkę True Religion na każdym mixtapie lub okładce albumu do tej pory) i jego odosobnionej egzystencji w Butcher House, złożyły się na powstanie internetowego mitu tego artysty. Jego merch często zawierający 5000 lub więcej przedmiotów wyprzedaje się w ciągu kilku minut i jest rozchwytywany przez zagorzałych fanów.  W 2022 roku Sematary ogłosił światową trasę koncertową, wyprzedając koncerty od Melbourne po Polskę. W 2023 roku nie zwolnił i już w styczniu Sematary wydał krążek "Butcher House". Począwszy od utworu "Haunted Mound Reapers", jest to zwycięskie wydanie dla kolektywu i ich odrębnego brzmienia i to nie tylko dlatego, że projekt zawiera współpracę z jednym z chłopięcych bohaterów Sematary - Sickboyrari, w utworze "Hallowed Be My Wrist". 

Po premierze swojego najnowszego krążka Sematary wystąpił na Lyrical Lemonade's Summer Smash 2023 i współpracował z czołowym raperem z Florydy BLP Kosher nad singlem "Huntin Wabbits". Być może ukoronowaniem tego doniosłego roku była współpraca z Chiefem Keefem przy utworze, który pojawi się na nadchodzącym albumie FTP Records, kierowanym przez Zaca FTP, twórcę legendarnej podziemnej marki odzieży ulicznej Fuck The Population. Nigdy nie spoczywając na laurach, Sematary wyruszył w 42-dniową północnoamerykańską trasę Grey Day Tour z $uicideboy$, podczas której zagrał w największych obiektach w swojej dotychczasowej karierze. Z każdym krokiem naprzód, Sematary pozostaje jednak skupiony na własnej twórczości; wydając EP "King of the Graveyard", w dużej mierze składającą się ze starych sampli black metalowych wydobytych z czeluści YouTube, co stanowi powrót do brzmienia jego pierwszego albumu "Rainbow Bridge". Co więcej, Sematary ponownie nagrywa swoją EP-kę "Warboy" z 2020 roku i chce nad nimi pracować, dopóki utwory nie zabrzmią tak, jak tego chce. To właśnie dzięki takim gestom artysta, który zaczynał od tworzenia utworów w GarageBand w Nigdzie w Kalifornii, może w końcu zająć miejsce w rapowej grze i koncertować na całym świecie, a wszystko to przed swoimi 23. urodzinami. 

 

Data

12 czerwca 2024

Miejsce

Klub Stodoła, Warszawa

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

Live Nation
Karta podarunkowa
Dołącz do nas na
Facebook Instagram YouTube Tweeter TikTok
Bądź na bieżąco Zapisz się do Newslettera

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

telefon: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388