Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony
Soulfly

Soulfly

3 listopada 2010, środa, , Duża Scena

Data

3 listopada 2010

Miejsce

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

Go Ahead
Klub Stodoła

Artyści na koncercie

Soulfly

Gatunek

Hard & Heavy
Newsletter

Zespół Soulfly powstał w 1997 roku z inicjatywy gitarzysty Maxa Cavalery, który rok wcześniej opuścił grupę Sepultura. Cavalera do współpracy zaprosił perkusistę Roya Mayorga, który występował poprzednio w Horn i Nausea, gitarzystę Jacksona Bandeira członka Chico Science oraz basistę Marcelo Diasa. W międzyczasie Cavalera gościł w studiu nagraniowym podczas sesji nagraniowej zespołu Deftones, który zaprosił muzyka do zaśpiewania w utworze "Headup". Znajdujące się w tekście słowa "soulfly" posłużyło jako nazwa zespołu.

Wkrótce potem zespół podpisał kontrakt z wytwórnią muzyczną Roadrunner Records. W maja 1998 roku ukazało się pierwsze wydawnictwo zatytułowane "Soulfly". Płyta została zrealizowana udziałem licznych gości. W otwierającym płytę utworze "Eye For An Eye" zaśpiewał wokalista Fear Factory Burton C. Bell, z kolei w utworze "Bleed" wystąpił lider Limp Bizkit Fred Durst. W Stanach Zjednoczonych debiut dotarł do 79. miejsca listy Billboard 200.

Również w 1998 roku muzycy zaproszeni do udziału w europejskiej części festiwalu Ozzfest. Bandeira ograniczony zobowiązaniami wobec innego zespołu opuścił Soulfly. Muzyka zastąpił Logan Mader, który opuścił Machine Head. Z końcem 1999 roku Logan mimo ugruntowanej pozycji w zespole na tle konfliktów z Cavalerą również opuścił Soulfly. Logana zastąpił Mikey Doling znany wówczas z występów w punk rockowym zespole Snot. Następnie odszedł Roy Mayorga, którego zastąpił Joe Nunez. W odnowionym składzie w 2000 roku muzycy odbyli amerykańską cześć koncertów objazdowego festiwalu Ozzfest.

Tego samego roku ukazał się drugi album Soulfly zatytułowany "Primitive". Nagrania zostały zrealizowane w studiu nagraniowym The Saltmine Studio Oasis w mieście Mesa we współpracy z producentem muzycznym Tobym Wrightem. Gościnnie na płycie wystąpili m.in. wokalista Tom Araya członek Slayer, Corey Taylor członek Slipknot oraz Chino Moreno z zespołu Deftones. Cieszące się popularnością wydawnictwo dotarło do 32. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych sprzedając się w nakładzie 226 569 egzemplarzy. W ramach promocji muzycy zagrali liczne koncerty w Wielkiej Brytanii, Rosji oraz innych krajach europejskich. Koncerty Soulfly poprzedzały występy zespołu Glassjaw.

W październiku 2001 roku Nunez odszedł z zespołu i dołączył do pochodzącej z Chicago formacji Striping The Pistol. Na stanowisko perkusisty natomiast powrócił Mayorga. W czerwcu 2002 roku ukazał się kolejny album zatytułowany """. Limitowana wersja płyty zawierała m.in. interpretacje utworów z repertuaru grup Black Sabbath, Pailhead i Sacred Reich. Natomiast tytuł wydawnictwa został zainspirowany hinduską sylabą om przypominająca cyfrę 3.

Trzeci w dorobku artystycznym zespołu album był promowany podczas koncertów z thrashmetalową grupą Slayer w ramach festiwali Extreme Steel. Kolejne koncerty jako headliner muzycy zagrali w Europie. Jesienią odbyły się kolejne koncerty w Stanach Zjednoczonych wraz z zespołami Will Haven i Dwonthesun. W grudniu Soulfly zagrał także w Japonii i Australii wraz z Hatebreed.

Na przestrzeni stycznia i lutego 2003 roku muzycy udali się do Europy, gdzie dali szereg koncertów. Wkrótce potem z Soulfly odeszli Mayorga, Doling i Dias. Funkcję perkusisty ponownie objął Joe Nunez. Ponadto do grupy dołączyli gitarzysta Marc Rizzo związany z Ill Nino i basista Bobby Burns znany z występów w Primer 55. W międzyczasie był realizowany czwarty album na którym cześć partii gitary basowej zarejestrował Dave Elefson były członek Megadeth. 30 marca został wydany album "Prophecy". Wydawnictwo zawierało oprócz nowych kompozycji dodatkowe nagrania zrealizowane podczas Hultsfred Festiwal w Szwecji w 2001 roku.

Czwarty album był promowany również podczas letnich koncertów wraz z grupą Ill Nino.

4 października 2005 został wydany piąty album Soulfly zatytułowany "Dark Ages". Gościnnie na płycie wystąpił wokalista S.O.D. Nemanja "Coyote" Kojić w utworze pt. "Innerspirit". W Stanach Zjednoczonych płyta zadebiutowała na 155. miejscu listy Billboard 200 sprzedając się w przeciągu tygodnia w nakładzie 8500 egzemplarzy.

29 lipca 2008 roku ukazał się szósty album Soulfly zatytułowany "Conquer". Gościnnie na płycie wystąpił członek Morbid Angel David Vincent, który zaśpiewał w utworze "Blood Fire War Hate". Specjalna edycja wydawnictwa zawierała dodatkow płytę DVD z zapisem koncertu z 13 lipca 2005 roku w warszawskim klubie Stodoła. W Stanach Zjednoczonych płyta dotarła do 66. miejsca listy Billboard 200 sprzedając się w nakładzie 8400 egzemplarzy w przeciągu tygodnia od dnia premiery.

W maju 2010 roku ukazał się najnowszy album Soulfly zatytułowany "Omen". Formacja będzie promować go podczas kocnertu 3 listopada.

Data

3 listopada 2010

Miejsce

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

Go Ahead
Klub Stodoła

Artyści na koncercie

Soulfly

Gatunek

Hard & Heavy
Karta podarunkowa

Galerie

Dołącz do nas na
Facebook Instagram YouTube Tweeter TikTok
Bądź na bieżąco Zapisz się do Newslettera

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

telefon: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388