Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony
Sektor muzyki na żywo w fazie ożywienia: Liveurope 2022 w liczbach

Sektor muzyki na żywo w fazie ożywienia: Liveurope 2022 w liczbach

Data publikacji: 14 grudnia 2022

Muzyka na żywo powróciła, ale wciąż trudniej jest wspierać wschodzące europejskie zespoły niż przed pandemią COVID-19

15 grudnia

Rok 2022 był rokiem ożywienia w sektorze muzyki na żywo. Pierwsze miesiące roku upłynęły pod znakiem powolnego ponownego otwierania klubów muzycznych i wycofywania ostatnich ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Kiedy myśleliśmy, że sytuacja się poprawia, rosyjska wojna w Ukrainie przyczyniła się do wzrostu inflacji i cen energii, wprowadzając nowe poczucie niepewności także do tego sektora.

Mimo to, kluby Liveurope dołożyły wszelkich starań, aby wypełnić swoją misję tworzenia platformy, wspierającej nowe europejskie talenty Poniżej przedstawiamy zestawienie roku w liczbach oraz podkreślamy wpływ platformy na obieg europejskiego repertuaru.

Na drodze do wyzdrowienia

W 2022 roku klubom Liveurope udało się zorganizować łącznie 600 koncertów z udziałem wschodzących europejskich artystów, reprezentujących 32 narodowości. Łączna liczba koncertów, które Liveurope wsparło od 2014 roku to 3550.

Zgodnie z naszymi celami promowania bardziej zrównoważonych praktyk koncertowych, uruchomiliśmy w tym roku nowy program, aby umożliwić członkom Liveurope współpracę z innymi obiektami w ich regionie, w celu zapewnienia dodatkowych bookingów dla artystów. Poza korzyściami dla środowiska, program pozwala artystom uzyskać większą ekspozycję w danym kraju i rozwinąć szerszą rzeszę fanów. Spośród 600 koncertów wspieranych w tym roku, około 40 zostało zorganizowanych we współpracy z obiektami spoza Liveurope.

Powiększanie

Ale co konkretnie te liczby oznaczają dla klubów i artystów?

Przed dołączeniem do Liveurope nasi członkowie organizowali średnio 22 koncerty z udziałem wschodzących międzynarodowych artystówj europejskich. W 2022 roku zorganizowali 31 koncertów, co oznacza 41-procentowy wzrost liczby europejskich artystów grających na ich scenach.

A picture containing text

Description automatically generated

Ciągłe żniwo Covid-19

Pomimo tych pozytywnych wyników, liczba bookingów Liveurope nie wróciła jeszcze do poziomów sprzed pandemii Covid-19. W ostatnim sezonie przed pandemią (2018-2019) kluby Liveurope zarezerwowały średnio 36 koncertów z wschodzącymi europejskimi artystami spoza kraju (o 63% więcej niż przed dołączeniem do naszej platformy!). Z drugiej strony, 31 występów zarezerwowanych w 2022 roku nadal stanowi trzykrotny wzrost w porównaniu z sezonem 2020-2021.

Diagram

Description automatically generated

*Do 2021 roku bookingi Liveurope mierzone były od października do września. Od 2022 roku mierzone są od stycznia do grudnia.

Patrząc w przyszłość

Chociaż międzynarodowe trasy koncertowe powróciły w 2022 r., promowanie nowych europejskich talentów jest nadal znacznie trudniejsze niż przed Covid. Obecny kryzys w Europie wywiera dodatkową presję na finanse klubów, przez co mają one mniej miejsca na inwestowanie w dobrze zapowiadających się artystów. Wsparcie, jakie Liveurope zapewnia salom koncertowym w celu wzmocnienia ich europejskich programów, stało się ważniejsze niż kiedykolwiek, aby zapewnić im możliwość dalszego podejmowania ryzyka związanego z nowymi występami. Potrzebnych jest więcej i lepiej ukierunkowanych funduszy UE, aby zwiększyć przepływ europejskich artystów. Zwiększenie skali inicjatyw, które odniosły sukces w promowaniu europejskiego repertuaru, umożliwiłoby większej liczbie kluczowych podmiotów otrzymanie bardzo potrzebnego wsparcia UE w realizacji tej misji.

Fundusz Wsparcia Kultury

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19Wsparcie otrzymało Stowarzyszenie Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej Stodoła
oraz Centrum Klubowe - Dom Kultury s.c. Wiesław Pękala Ewa Pękala.
Dołącz do nas na
Facebook Instagram YouTube Tweeter TikTok
Bądź na bieżąco Zapisz się do Newslettera

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

telefon: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388