Go to the contentGo to the menu
Lady Pank

Lady Pank

17 April 2009, Friday, , Duża Scena

Date

17 April 2009

Venue

Stage

Duża Scena

Organizers

Klub Stodoła

Artists

Lady Pank

Genres

Rock & Pop

"Zawsze tam, gdzie ty", "Kryzysowa narzeczona", "Mniej niż zero", "Zamki na piasku" to tylko niektóre przeboje, jakie usłyszymy na żywo w Stodole!

Lady Pank istnieje już blisko 30 lat i w tym czasie wydał ponad 20 płyt. To kawał historii polskiego rocka!

 

LADY PANK - Kalendarium


1981 - pierwsza piosenka i zarazem pierwszy przebój grupy autorstwa Borysewicza, "Mała Lady Pank" zarejestrowany został z towarzyszeniem muzyków sesyjnych, jeszcze przed ustaleniem się składu zespołu.

1982 - krystalizuje się pierwszy skład Lady Pank: Jan Borysewicz (gitara prowadząca, wokal), Janusz Panasewicz (wokal), Edmund Stasiak (gitara}, Paweł Mścisławski (gitara basowa) i Jarosław Szlagowski (perkusja). Panasewicz trafia do Lady Pank prosto z wojska, Mścisławski i Szlagowski - prosto z Oddziału Zamkniętego. Ukazuje się pierwsza płyta zespołu zatytyłowana po prostu "Lady Pank".

1983 - szaleństwo Lady Pank ogarnia całą Polskę. Utwory z pierwszej płyty - "Kryzysowa narzeczona", "Vademecum skauta", "Mniej niż zero", "Zamki na piasku", "Wciąż bardziej obcy" stają się wielkimi przebojami i na zawsze zapisują się w historii polskiej muzyki rockowej. Zespół daje tego roku ponad dwieście koncertów!

1984 - ukazuje się druga płyta zespołu - "Ohyda" przynosząca kolejne przeboje; zespół nadal dużo koncertuje, rzesze fanów rosną.

1985 - ukazuje się angielskojęzyczna wersja debiutanckiej płyty zespołu za tytuowana "Drop everything". Lady Pank wyrusza na podbój zagranicy - koncertuje w Wielkiej Brytanii, ZSRR, Finlandii i USA. Jednak w zespole następuje małe rozprzężenie - Szlagowskiego zastępuje Andrzej Dylewski. Ukazuje się ścieżka dźwiękowa do filmu rysunkowego "O dwóch takich, co ukradli księżyc" a na niej kolejny hit "Marchewkowe pole". Podczas Tokyo Music Festival Jan Borysewicz odbiera nagrodę jako najlepszy kompozytor za "Mniej niż zero". Grupa występuje na festiwalu MIDEM w Cannes.

1986 - premiera trzeciej płyty zespołu - "LP3". W Stanach trwa promocja płyty "Minus 0", teledysk realizuje zdobywca Oscara z 1983 r Zbigniew Rybczyński. Utwory z płyty utrzymują się na szczycie list przebojów w Brazylii i Argentynie. Znów zmiana perkusisty, Dylewskiego zastępuje Wiesław Gola.

1988 - premiera płyty "Tacy sami" i kolejny przebój "Zostawcie Titanica". Zespół koncertuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie część muzyków postanawia zostać na stałe. Edmund Stasiak po powrocie do Polski przyłącza się do "Papa Dance" i zakłada "Emigrantów".

1989 - nowy skład Lady Pank: Borysewicz, Panasewicz, znów Szlagowski oraz Piotr Urbanek (ex Syndia) i Kostek Joriadis (ex Papa Dance, Maanam, Bajm). Grupa koncertuje w ZSRR.

1991 - ukazuje się "The Best of Lady Pank". Zespół zawiesza działalność.

1994 - wznowienie działalności zespołu w nowym składzie: obok dwóch liderów pojawiają się: Andrzej Łabędzki (gitara), Krzysztof Kieliszkiewicz (gitara basowa - ex "Latawce") i Kuba Jabłoński (perkusja - ex "Gardenia", "Kazik na żywo"). Prenmiera płyty "Nana". Odbywa się trasa po całej Polsce gromadząca znów tysiące fanów. W grudniu Radio Łódź rejestruje koncert akustyczny i wydaje go na płycie.

1996 - premiera płyty "Międzyzdroje" i znów wielka trasa koncertowa. Pod koniec roku ukazuje się świąteczny prezent dla fanów, płyta "Zimowe Graffiti"

1997 - ukazuje się płyta "Lady Pank w transie" będąca próbą przetworzenia na język muzyki techno największych przebojów grupy.

1998 - premiera płyty "Łowcy głów". Jest to dojrzały album sięgający najlepszych tradycji Lady Pank. Młodsi muzycy wtopili się w zespół, tworzą zgrany band, czego dowodem może być fakt,, że na płycie znajduje się kompozycja jednego z nich, Andrzeja Łabędzkiego. Autorem pozostałych utworów jest Borysewicz, teksty napisali Panasewicz i Skubikowski. Na płycie znalazł się również utwór instrumentalny "Dla Alicji" zadedykowany małej córeczce Jana Borysewicza. Koncerty w całej Polsce.

1999 - zespół podpisuje kontrakt fonograficzny z wydawnictwem Zic-Zac BMG, czego pierwszym efektem jest pierwsza w historii zespołu płyta koncertowa, zarejestrowana w krakowskim klubie "FM" przy współpracy z radiem RMF.

2000 - we wrześniu ukazuje się kolejna płyta, "Nasza reputacja". Jest prezentem dla fanów z okazji osiemnastych urodzin zespołu. Jesienią rozpoczyna się klubowa trasa koncertowa, sponsorowana przez firmę "Grundig". Obejmuje 13 największych miast w Polsce.

2002 - w czerwcu ukazuje się płyta Besta Besta, zawierajaca największe przebije zespołu plus dwa premierowe. Ciekawostka jest, iż autorem tekstów do dwóch nowych utworów jest A.Mogielnicki, który rozpczał współpracę z zespołem po 15 letniej przerwie.
Utwór 7-me niebo nienawiści - staje się przebojem chętnie granym przez wszystkie stacje radiowe i telewizyjne.

2002 - sierpień- ukazuje się płyta z muzyka Jana Borysewicza do filmu E=mc2 w reż,Olafa Lubaszenko. Na płycie znajduja się dwa utwory w wykonaniu Pawła Kukiza, dające początek współpracy obu Panów, której owocem jest wspólna płyta BORYSEWICZ - KUKIZ. Wrzesień ukazują się trzy płyty z Antologii Lady Pank ( Nana, Zawsze tam, gdzie ty, Tacy sami).

2002 - grudzień- na rynku ukazuje sie specjalne, 4 płytowe wydawnictwo Antologia cz.I zawierajaca płyty ; NANA, BESTA BESTA, TACY SAMI, ZAWSZE TAM GDZIE TY.

2003 - styczeń - do rozgłośni radiowych trafia pierwszy utwór z płyty Borysewicz-Kukiz - "bo tutaj jest jak Jest".

2003 - 24 luty- premiera płyty BORYSEWICZ - KUKIZ.

2003 roku ukazała się antologia cz1.czteropłytowy album zawierający reedycje płyt "NANA", "Zawsze tam gdzie ty", "Tacy sami", i płytę "Besta besta". Antologia zdobyła nominacje do nagrody przemysłu Fonograficznego Fryderyk 2003, Jan Borysewicz zdobył nominacje w kategorii kompozytor roku 2003.

 

Date

17 April 2009

Venue

Stage

Duża Scena

Organizers

Klub Stodoła

Artists

Lady Pank

Genres

Rock & Pop
Karta podarunkowa

Galleries

Fundusz Wsparcia Kultury

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19Wsparcie otrzymało Stowarzyszenie Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej Stodoła
oraz Centrum Klubowe - Dom Kultury s.c. Wiesław Pękala Ewa Pękala.
Join us
Facebook Instagram YouTube Tweeter TikTok
Stay updated Subscribe Newsletter

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

phone: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388