Go to the contentGo to the menu
Nigel Kennedy: Hendrix

Nigel Kennedy: Hendrix

18 March 2012, Sunday, , Duża Scena

Date

18 March 2012

Venue

Stage

Duża Scena

Organizers

Klub Stodoła

Artists

Nigel Kennedy

Genres

Rock & Pop

Nigel Kennedy, brytyjski wirtuoz skrzypiec już w marcu zagra w Stodole. Kennedy, najlepiej sprzedający płyty klasyczny muzyk wszechczasów, porusza się równie swobodnie w repertuarze klasycznym jak i współczesnym, jako jeden z nielicznych obie te formy wykonując na najwyższym poziomie. Prezentowany niezliczoną ilością nagród w tym Grammy Awards, brytyjską Brit Awards, francuską Vivement Dimanche Gold Award, niemieckimi Echo Awards, szwajcarską Gold Rose of Montreaux, w Polsce – nagrodą Fryderyka muzyk jest artystą bezkompromisowym, wspaniałym showmanem, który idealnie nawiązuje kotakt z publicznością. Jako kompozytor, ma na koncie wiele oryginalnych aranżacji w tym płyty “Kafka”, “A Very Nice Album”, “Shh” , “Four Elements”.

Świetny improwizator, rasowy jazzman,  współpracował z legendarnym Stephanem Grapelli oraz czołowymi muzykami współczesnego jazzu , w tym  z Ronem Carterem i Jackiem de Johnette.  W wieku lat szesnastu zaproszony do Ellington Orchestra.  Zasłynął przełomowym nagraniem “Czterech pór roku” Vivaldiego, jako pierwszy w historii otwierając wcześniej hermetyczny i elitarny świat muzyki klasycznej dla masowej publiczności. W ślad za nim poszli Pavarotti, Trzej Tenorowie, Vaness Mae. Jego spuścizna utorowała drogę do kariery obecnym popularnym klasykom młodego pokolenia. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych interpretatorów Bacha na świecie.

 

Na stale wpisany w spuściznę muzyczną Wielkeij Brytanii, Kennedy od dawna istnieje także jako ciekawa postać w środowisku brytyjskiego rocka i pop. Artyści, z którymi współpracował badź nadal współpracuje to miedzy innymi: The Who, Robert Plant, Jeff Beck, Paul McCartney, Donovan, Boy George, Peter Gabriel, Kate Bush, Damon Reece (Massive Attack), Jon Lord (Deep Purple), Eddie Kramer (producent Jimmi Hendrixa).  W klubie Stodoła Kennedy przedstawi program bliższy takiej właśnie tradycji –  oryginalne, prywające kompozycje inspirowane twórczością Jimi Hendrixa, muzyka którego twórczością Kennedy pasjonuje się od dawna. Jak twierdzi: “Hendrix plasuje się na równi wysoko z wybitnymi kompozytorami muzyki klasycznej. Ma wiele wspólnego z postaciami takimi jak Franz Liszt czy Chopin –  to wspaniały kompozytor  i instrumentalista, który tworzył muzykę zupełnie nowego dla swych czasów gatunku”.

2 lata temu, z okazji 40 rocznicy śmierci muzyka to właśnie Kennedy został zaproszony do zaprezentowania w klubie Ronnie Scotts, ostatnim miejscu, w którym wystąpił Hendrix, programu nawiązującego do twórczości muzyka.

Miłośnik Polski.  Współpracuje z czołówką polskiej sceny jazzowej.  Będąc Dyrektorem Arystycznym Polskiej Orkiestry Kameralnej, doprowadził do pierwszego po dłuższej przerwie nagrania przez orkiestrę albumu dla liczącego się wydawnictwa oraz ekstensywnych tras po najlepszych salach koncertowych Europy.  2 lata temu doprowadził do uformowania własnej nowatorskiej orkiestry  - Orchestra of Life - biegłej zarówno w repertuarze klasycznym jak i rozrywkowym. Jej skład tworzą najzdolniejsi polscy muzycy młodego pokolenia.  Z jego inicjatywy  i pod jego kuratelą odbył się w 2010 w Londynie trzydniowy festiwal polski, na którym ugościł czołówkę artystów polskich reprezentujących zróżnicowane nurty muzyczne od klasyki (Janusz Olejniczak, Orchestra of Life) po jazz (Jarek Śmietana, Anna Maria Jopek) do etno włącznie (Kroke).

 

Podczas koncertu Kennedy’emu towarzyszyć będzie zespół w składzie czołowych polskich jazzmanów na stale koncertujących z nim  jako Nigel Kennedy Quintet: Piotr Wyleżoł (fortepiano, organy Hammonda), Adam Kowalewski (kontrabas, gitara basowa), Krzysztof Dziedzic (perkusja)  oraz, gościnnie, znakomity brytyjski gitarzysta Doug “rock god” Boyle, poprzednio grający  w Caravan jak i między innymi z Robertem Plantem.  Obok występu w Gdyni, jest to jedyny koncert Artysty z tym unikatowym repertuarem w Polsce.

Date

18 March 2012

Venue

Stage

Duża Scena

Organizers

Klub Stodoła

Artists

Nigel Kennedy

Genres

Rock & Pop
Karta podarunkowa
Fundusz Wsparcia Kultury

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19Wsparcie otrzymało Stowarzyszenie Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej Stodoła
oraz Centrum Klubowe - Dom Kultury s.c. Wiesław Pękala Ewa Pękala.
Join us
Facebook Instagram YouTube Tweeter TikTok
Stay updated Subscribe Newsletter

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

phone: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388