Go to the contentGo to the menu
V Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej

V Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej

20 june 2021, sunday, Klub Stodoła, Duża Scena

Date

20 june 2021

Venue

Klub Stodoła, Warsaw

Stage

Duża Scena
Karta podarunkowa

V Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej

 

19-20 czerwca 2021, klub Stodoła, Warszawa

Start koncertów godz. 19:00

Bilety: 40 zł 

https://www.facebook.com/FestiwalmniejszosciRP 

 

20 czerwca

^ Leszek Możdżer + Kapela ze Wsi Warszawa

^ Carniacy z Czarni 

 

„Tegoroczna edycja poświęcona jest wpływowi kultury cygańskiej i tradycji Mazowsza na muzykę współczesną, jazz i muzykę świata. Tradycje przenikania się obu kultur mają wyjątkową, wielowiekową historię. Jednym z założeń Festiwalu jest pokazanie, że muzycy prezentujący różne gatunki mogą tworzyć jedność, że muzyka łączy ludzi z różnych kultur.”

Milo Kurtis – Dyrektor Artystyczny Festiwalu 

Od 2018 roku festiwalu skupia się na prezentacji pełnego spektrum różnorodnych tradycji muzycznych mniejszości narodowych i etnicznych dawnej i współczesnej Rzeczypospolitej. Podczas poprzednich edycji podróżowaliśmy przez świat dźwięków muzyki tatarskiej, ormiańskiej, łemkowskiej, żydowskiej czy kaszubskiej, muzyki źródeł i różnych tradycji i estetyk, by badać uniwersalne kody i znaczenia nie tylko polskiej, ale europejskiej muzyki.

W ramach festiwalu wystąpiły gwiazdy o światowej renomie: David Karakuer; polskie gwiazdy: Trebunie Tutki, KROKE, Laboratorium Pieśni, Bester Quartet, Karolina Cicha, MILO Ensemble, Vocal Varshe, Olo Walicki, Kapela Brodów, Dagadana, Pamaruna i wielu, wielu innych. Poprzednie edycje festiwalu gościły w Muzeum POLIN, klubie Hybrydy czy Bemowskim Centrum Kultury. 

V edycja festiwalu, będąca podsumowaniem badanych przez nas tropów, podejmuje wątki wielowiekowej tradycji cygańskiej i mazowieckiej, bada ich wpływy na współczesne gatunki muzyki świata i jazzu. W programie festiwalu znaleźli się: Leszek Możdżer, zespół Barcelona Gipsy BaLkan Orchestra, Kapela ze Wsi Warszawa czy Čači Vorba. 

Koncerty odbędą się w warszawskim klubie STODOŁA oraz będą transmitowane na stronach Narodowego Centrum Kultury oraz Festiwalu.

 

Biogramy artystów - 20 czerwca:

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii ‘Fortepian’ i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku.

Leszek Możdżer nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką (Pożegnanie z Marią), Januszem Muniakiem (One And Four), Michałem Urbaniakiem (Live In Holy City), Piotrem Wojtasikiem (Lonely City i Quest z Billym Harperem oraz Hope z Dave’em Liebmanem), Adamem Pierończykiem (Live In Sofia i 19-9-1999), Henrykiem Miśkiewiczem (Ja nie chcę spać), Anną Marią Jopek (m.in. Bosa, Barefoot, Upojenie, Farat). Nagrywał też ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. przy Requiem dla mojego przyjaciela oraz 10 łatwych utworach na fortepian). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max) – wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland.

Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak : David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco.

 

Kapela ze Wsi Warszawa (ang. Warsaw Village Band; do 1998 Kapela ze Wsi) – polski folkowy zespół muzyczny. Został założony w Warszawie w 1997 roku. W marcu 1998 r., podczas Radiowego Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”, kapela została laureatem II nagrody oraz nagrody publiczności. Pierwotna nazwa zespołu brzmiała Kapela ze Wsi, dopiero podczas Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe, organizowanego w 1998 r. przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na skutek przejęzyczenia się konferansjera została przyjęta obecna nazwa Kapela ze Wsi Warszawa. W tym samym roku ukazała się debiutancka płyta grupy pt. Hop SaSa (wyd. Kamahuk). Od 2000 r. grupa rozpoczęła częste koncerty w Europie Zachodniej, spotykając się ze znacznym zainteresowaniem mediów i publiczności. Jej występ na festiwalu Tanz & Folk Fest Rudolstadt uznany został przez magazyn muzyczny „Folk World” jako drugi najlepszy występ folkowy roku 2000.

W 2001 roku zespół wydał album Wiosna Ludu, wznowiony w 2003 roku w Niemczech przez wydawnictwo world music – JARO, a w 2004 przez amerykańskie Harmonia Mundi/World Village, Wiosna Ludu (People’s Spring), które w 2003 roku otrzymało nagrodę Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową. W związku ze wzmożoną aktywnością koncertową poza granicami Polski, zespół rozpoczął użytkowanie alternatywnej, anglojęzycznej nazwy zespołu – Warsaw Village Band.

9 marca roku 2004 grupa odebrała prestiżową nagrodę BBC Radio 3 Awards for World Music w kategorii „Newcomer”. W tym samym roku zespół podjął współpracę z Jackiem Wallem – kalifornijskim kompozytorem, dla którego współzrealizował muzykę do gry komputerowej Myst IV: Objawienie. 25 października ukazała się w Niemczech, nakładem labelu JARO, trzecia płyta formacji – Wykorzenienie. Album miał swoją edycję także w Polsce (premiera 26 stycznia 2005[8], wyd. Metal Mind), Austrii, Francji, Hiszpanii, USA i Kanadzie (World Village/Harmonia Mundi) oraz w Japonii (PopBiz Ltd). W Niemczech płyta Wykorzenienie została uznana przez miesięcznik „Stereo” za jedną z 3 najlepszych płyt tego roku w kategorii „muzyka zagraniczna”.

W 2006 grupa otrzymała Fryderyka w kategorii najlepszy album folk/etno za Wykorzenienie oraz znalazła się w gronie 10 nominowanych albumów do nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego Grammy w kategorii „polka”. Na zlecenie BBC powstał dokument „Kapela ze Wsi Warszawa w podróży” (reż. J. Sosiński), będący częścią serii „Roots Of Europe”, opowiadający o zespole i jego mistrzach.

W kwietniu 2010 album „Infinity” zdobył tytuł Folkowego Fonogramu Roku oraz 3. w historii zespołu Fryderyka za najlepszy album Folk/World Music

W lutym 2012 kapela ponownie gościła w USA, gdzie na zaproszenie dyrygenta i kompozytora Andy’ego Teirsteina, wzięła udział w stworzeniu i wykonaniu muzyki do spektaklu A blessing on the moon, part 1: Color of Poison Berries, którego oficjalna premiera miała miejsce na festiwalu Chutzpah! Festival w Vancouver w Kanadzie.

We wrześniu 2012 zespół otrzymał doroczną nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „twórczość ludowa”, a album NORD ukazał się nakładem niemieckiego JARO, zdobywając miano „Top Of The World Album” od brytyjskiego magazynu Songlines oraz 2. miejsce wrześniowego notowania World Music Charts Europe.

W listopadzie 2012 almum „NORD” otrzymał kwartalną Nagrodę Niemieckiej Krytyki Fonograficznej w kategorii „Muzyka świata”, wyróżnienie przyznawane przez 150. osobowy panel niemieckich dziennikarzy muzycznych (prasa, radio, Internet, telewizja), muzykologów i DJów. W listopadzie zespół odbył trasę koncertową z Mercedes Peón oraz dokonał z nią wspólnych nagrań. Zespół został uhonorowany medalem pamiątkowym „Pro Masovia” „za wybitne zasługi oraz całokształt działalności” na rzecz Województwa Mazowieckiegoi występował wspólnie z szeregiem gości: Leszek Możdżer, Zespół Śpiewaczy z Rakowicz, Pablopavo, DJ Feel-X, Maćko Korba.

W rocznym zestawieniu World Music Charts Europe 2012 „NORD” zajął 15. miejsce pośród 1009 nominowanych albumów, wyróżniony został przez Polskie Radio tytułem „Folkowego Fonogramu Roku”, polscy Internauci uznali go za „najlepszy folkowy album roku” w plebiscycie „Wirtualne Gęśle” 2012, a zespół otrzymał nominację do nagród „Songlines Music Awards” 2012 w kategorii „Best Group”. W czerwcu 2013 Kapela występowała wspólnie z Mercedes Peón na festiwalu Ethno Port Poznań, a w lipcu wspólnie ze śpiewakiem ludu Saami, Torgeirem Vassvikiem, w ramach XV edycji Festiwalu Rozstaje na Rynku Głównym w Krakowie. 

Pod koniec 2020 ukazała się ostatnia jak dotąd płyta formacji, która nosi tytuł „Uwodzenie”.

 

Carniacy - zespół folklorystyczny działający na terenie kurpiowszczyzny. Powstał w 1935 r. Od 1995 r. działa pod patronatem Towarzystwa Kurpiowskiego „Strzelec” w Czarni. Kierownikiem zespołu jest Witold Kuczyński dyrektor Publicznego Gimnazjum w Czarni.

 

Dyrektor Artystyczny:

Milo Kurtis

+48 609 404 922

milo.kurtis@wp.pl  

 

Kurator: 

Łukasz Strzelczyk

 

Organizatorzy:

Narodowe Centrum Kultury

Fundacja Edukacji Kulturalnej MILO Art

 

Produkcja:

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala

 

Wsparcie:

STOART

ZAiKS

Radio WNET

 

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. 

Projekt dofinansowany ze środków MKDNiS.

Date

20 june 2021

Venue

Klub Stodoła, Warsaw

Stage

Duża Scena
Karta podarunkowa
Fundusz Wsparcia Kultury

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19Wsparcie otrzymało Stowarzyszenie Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej Stodoła
oraz Centrum Klubowe - Dom Kultury s.c. Wiesław Pękala Ewa Pękala.
Join us
Facebook Instagram YouTube Tweeter
Stay updated Subscribe Newsletter

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

phone: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388