Go to the contentGo to the menu
Warsaw Summer Jazz Days

Warsaw Summer Jazz Days

11 July 2020, Saturday, Klub Stodoła

Date

11 July 2020

Venue

Klub Stodoła, Warsaw

Organizers

AdamiakJazz

Domyślacie się Państwo że tegoroczna edycja WSJD będzie bardzo zmieniona.

Z wiadomych przyczyn koncerty tegorocznych gwiazd zostają przeniesione na przyszly rok. Prawie wszyscy potwierdzili gotowość występu w przyszłym roku w dniach 8 – 11 lipca 2021. Zarówno : REDMAN, MEHLDAU, MCBRIDE, BLADE – A MoodSwing Reunion, Lizz Wright, Branford Marsalis, Kenny Barron & Dave Holland Trio featuring Johnathan Blake , wyznaczyli już konkretne dni. W najbliższym czasie podamy Państwu dokładne daty tych wykonawców, pozostali w ciągu kilku tygodni potwierdzą nam swój udział.

Nakładem wielu sił i czasu powstał znakomity program. Wielu dziennikarzy uznało go najlepszym w historii. W kontrze do wielu przekładanych festiwali Warsaw Summer Jazz Days ma nowe przesłanie. Ma TRWAĆ!

Festiwal będzie się składał z kilku działań. Celem będzie pokazanie wszystkim fanom jazzu w Polsce i wielu warszawiakom, że festiwal jest i będzie wbrew wszelkim przeciwieństwom. Komunikacja festiwalu ma pokazać jego siłę i niezłomność. Festiwal ma się odbywać w tym samym terminie i tym samym miejscu (choć nie tylko) tj. w dniach 9-12 lipca w klub Stodoła.

Pierwszym elementem festiwalu są koncerty polskich gwiazd w połączeniu z młodymi adeptami jazzu. Przez te dni zobaczymy i usłyszymy 12 koncertów.

Pierwszego wieczoru wystąpi znana już formacja Zgniłość i drugi młody zespół ALGORYTHM. W zeszłym roku obydwa zespoły wystąpiły na festiwalu grając na „koncertach towarzyszących” odnosząc sukces. Finałem tego dnia będzie koncert jednego z najbardziej rozpoznawalnych w Europie polskich muzyków – Maciej Obara ze swoim kwartetem.

Drugi dzień zapowiada się wręcz sensacyjnie. Trzy fantastyczne polskie projekty. Pierwszy to trio jednego z najbardziej lubianych i cenionych saksofonistów młodego pokolenia czyli Kuba Wiecek. Drugi to trio naszego wspaniałego trębacza Piotra Damasiewicza, który wystąpi w roli podwójnej na festiwalu. Zwieńczeniem tego dnia będzie występ znakomitego Adam Pierończyk, z którym współpracowało wiele gwiazd światowego jazzu.

Trzeci dzień skierowany jest do młodszej publiczności. Na początku wystąpi pierwsza laureatka tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca – „Debiut fonograficzny roku” – czyli Kasia Osterczy Trio. Następnie wybiegną na scenę muzycy zespołu Błoto. To najbardziej gorący polski zespół ostatnich dni. Na finał doskonale znany EABS, hit polskiej młodej sceny.

Ostatni dzień to ponownie laureat konkursu IMiT-u czyli Damian Hyra Quartet. Później w dwóch odsłonach wystąpi najlepszy polski pianista jazzowy, choć nie tylko, czyli Marcin Masecki. Pierwszą będzie jego trio a następną kultowy już Jazz Band Młynarski-Masecki. Wszystkie te koncerty będą do obejrzenia online w bardzo dobrej jakości audio wideo ( kilka kamer, realizacja na żywo ).

Drugim, niezwykle ważnym elementem festiwalu będą występy młodych zespołów w dniach festiwalowych grających w odkrytych autobusach przemieszczających się w normalnym ruchu miejskim, zgodnie z przepisami ( odległość etc.). Takich autobusów, angielskich „piętrusów” będzie sześć w każdym dniu co daje łącznie 24 koncertów. Warszawiacy będą widzieć i słyszeć wesołych muzyków, będąc uczestnikami wielkiego festiwalu. Jazz TRWA podczas epidemii.

Codziennie będzie grany hejnał festiwalu skomponowany specjalnie przez przywołanego już trębacza Piotra Damasiewicza. Nie będzie publiczności, ale będą takie działania na portalach społecznościowych. Podobnie będzie z muzyką jazzową graną ze wszelkich głośników w mieście.

Kolejnym ważnym elementem festiwalu będzie nadanie przez wybrane stacje radiowe hitu Bobbiego McFerrina – „Don’t Worry Be Happy”, najprawdopodobniej w sobotnie południe (11 VII ). Mieszkańcy Warszawy będą mogli ze swoich balkonów czy okien gwizdać, śpiewać czy krzyczeć. Wszystko ku pokrzepieniu serc i chwale jazzu ( trochę patetycznie ).

Innym działaniem będą konkursy na portalach społecznościowych np. w dniach festiwalowych będzie można umieszczać filmiki na You Tube WSJD z przejażdżką po Warszawie z rozkręconym na maxa odtwarzaczem z muzyką jazzową. Nagrodą będą koszulki festiwalowe. Jazz musi trwać w całym mieście

Dodatkową atrakcją będzie pewnego rodzaju Stand-up w wykonaniu mojej skromnej osoby odbywający się w przerwach koncertów w Klubie Stodoła, o tematyce przezabawnych historii klubu Akwarium.

 

A więc do usłyszenia i do zobaczenia,

Mariusz Adamiak

 

Program festiwalu:

9 VII – Zgniłość

Algorhythm

Maciej Obara Quartet

 

10 VII – Kuba Więcek Trio

Piotr Damasiewicz Trio

Adam Pierończyk Trio

 

11 VII – Kasia Osterczy Trio

Błoto

EABS – Tribute to Sun Ra

 

12 VII – Damian Hyra Quartet

Marcin Masecki Trio

Masecki/ Młynarski Big Band

 

Koncerty w autobusach:

Tricphonix Quintet

BUM BUM ORKeSTAR

Piotr Wróbel Band

Siema Ziemia

Mili Wielecki Drums Band

Rafał Dubicki Quartet

 

Hejnał

Piotr Damasiewicz – trąbka

 

Organizator: AdamiakJazz 

Date

11 July 2020

Venue

Klub Stodoła, Warsaw

Organizers

AdamiakJazz
Karta podarunkowa
Fundusz Wsparcia Kultury

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19Wsparcie otrzymało Stowarzyszenie Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej Stodoła
oraz Centrum Klubowe - Dom Kultury s.c. Wiesław Pękala Ewa Pękala.
Join us
Facebook Instagram YouTube Tweeter TikTok
Stay updated Subscribe Newsletter

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

phone: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388