Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony
The Cleansing of Constance Brown - Teatr "Stan's Cafe"

The Cleansing of Constance Brown - Teatr "Stan's Cafe"

29 października 2015, czwartek, Klub Stodoła, Duża Scena

Data

29 października 2015

Miejsce

Klub Stodoła, Warszawa

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

Centrum Sztuki Współczesnej

Artyści na koncercie

2TM2,3

Gatunek

Rock & Pop
Karta podarunkowa

W dniach 24.10 – 10.11. 2015 Fundacja Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski  zorganizują w Warszawie festiwal pn.  XXII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. ROZDROŻE 2015. Spektakle artystów z Wlk. Brytanii i z Polski.  Imprezy festiwalu będą się odbywać   w  CSW Zamek Ujazdowski, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz w Klubie Stodoła.  
      
Interdyscyplinarny, autorski festiwal „Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. ROZDROŻE” (organizowany corocznie od 1994 r.) prezentuje wartościowe, nowatorskie spektakle z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Do udziału w festiwalu zapraszani są wybitni (lecz nieznani w Polsce) artyści z zagranicy (każdego roku z innego kraju). Dzieła artystów z zagranicy konfrontowane są z pracami artystów polskich działających w tym samym obszarze  poszukiwań.  W ciągu 21 lat na festiwalu wystąpili artyści z 16 krajów, w tym tak wybitni, jak: Teatr Tańca Piny Bausch z Niemiec, performerka i wokalistka Meredith Monk ze Stanów Zjednoczonych, czy tancerz Kazuo Ohno z Japonii. W imprezach festiwalu wzięło udział ok. 50 tysięcy widzów.

Podczas 22-ej edycji festiwalu ROZDROŻE prezentowana będzie sztuka artystów z Wlk. Brytanii i z Polski. Pokazana zostanie twórczość dwóch zespołów tańca współczesnego tworzących spektakle łączące taniec, muzykę i rozbudowaną warstwę wizualną oraz dwóch teatrów eksperymentujących z obrazem i przestrzenią: słynnego zespołu „Company Wayne McGregor”  z Londynu i „Warszawskiego Teatru Tańca” oraz cenionego Teatru „Stan's Cafe” z Birmingham i obchodzącego jubileusz teatru „Scena Plastyczna” KUL  z Lublina. Pokazom spektakli  będą towarzyszyć prelekcje i spotkania z artystami.

W dniach 28, 29 i 30.10 w Klubie "Stodoła" teatr "Stan's Cafe" z Birmingham 5-krotnie pokaże spektakl pt. The Cleansing of Constance Brown (Wymazywanie Constance Brown). Widzowie tego oryginalnego przedstawienia stają przed zadaniem zrekonstruowania relacji między postaciami, których działania obserwują w mikroscenach rozgrywających się w wąskim, długim korytarzu. Akcja spektaklu przypomina film. Kalejdoskop obrazów przypomina zdarzenia codzienne lub relacje telewizyjne z publicznych lub osobistych katastrof. Pierwszego dnia występów odbędzie się spotkanie artystów  z widzami. Teatr "Stan's Cafe" będzie gościł  w Polsce po raz pierwszy.

Wyreżyserowany przez Jamesa Yarkera spektakl  pt. The Cleansing of  Constance Brown (Wymazywanie Constance Brown) z 2007 roku – to jedno z najbardziej cenionych przedstawień teatru. Zamówione przez festiwale  Wiener Festwochen  i Fierce!Festival oraz przez Warwick Arts Centre  było prezentowane w wielu krajach, zaskakując swą oryginalną formą. Miejscem akcji jest długi i wąski korytarz budynku, który przypomina zarówno  biurowiec z lat 50-tych, jak i współczesny hotel, czy blok mieszkalny lub więzienie. Korytarz jest miejscem przejściowym, peryferyjnym, miejscem ludzi pozbawionych władzy, która jest sprawowana za drzwiami i ścianami  niewidocznych pokojów. Akcja spektaklu przypomina film. Widzowie  obserwują serię mikroscenek  i próbują odkryć relacje między kilkudziesięcioma postaciami pojawiającymi się  na chwilę w korytarzu.  Kalejdoskop obrazów przypomina zdarzenia codzienne lub relacje telewizyjne z publicznych lub osobistych katastrof. Twórcy spektaklu pytają, czy można je wymazać z naszej świadomości. Co wówczas pozostaje ? Wymazywanie Constance Brown - to usuwanie z życia  i pamięci osoby zmarginalizowanej, która występuje w wielu miejscach i epokach. Krytyczka z The Irish Times napisała o tym spektaklu, że "zachwyca wizualnie, porusza wyobraźnię, intryguje i wybrzmiewa".

Teatr Stan's Cafe został założony w 1991 roku przez Jamesa Yarkera i Graeme'a Rose. Yarker kieruje grupą i jest reżyserem większości jej spektakli. Działający w Birmingham zespół skupia artystów różnych dziedzin sztuki tworzących spektakle na pograniczu teatru, sztuki akcji i sztuk wizualnych. Od  lat  zajmuje ważne miejsce na scenie brytyjskiego teatru poszukującego. Oryginalne spektakle teatru wykorzystują różne formy i techniki: od 4-minutowego filmowego performance'u dla 1 widza do trwającego 4 dni spektaklu – instalacji  z użyciem  ponad 6 mld. ziaren ryżu. Zespół  często porusza temat peryferyjności, sytuując w centrum uwagi to, co zazwyczaj uznawane jest za nieważne i drugoplanowe. Przedstawienia teatru były prezentowane m.in. na festiwalach: Edinburgh Fringe, Theater der Welt w Sztutgarcie, Theaterformen w Hanowerze, Euro-Scene  w Lipsku oraz na festiwalach w Cork, Adelajdzie i Bukareszcie. Grupa z powodzeniem występowała też m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Buenos Aires i Kopenhadze. Ponadto także - we Włoszech, Francji, Holandii, Hiszpanii, Kanadzie i Brazylii. Zespół  będzie gościł w Polsce po raz pierwszy.

Informacje o festiwalu: www.csw.art.pl, www.facebook.com/cswzu oraz  tel. 22  628 12 71-3 w. 135.

SPEKTAKLE W KLUBIE STODOŁA:

28.10 (śr.)  godz.19.00,  Klub Stodoła
- spektakl teatralny pt. The Cleansing of Constance Brown Teatru „Stan's Cafe” z Birmingham
Po spektaklu -  rozmowa z artystami we foyer Klubu Stodoła.

29.10 (czw.) godz. 18.00  i  20.30,  Klub Stodoła
- dwa pokazy spektaklu pt. The Cleansing of Constance Brown Teatru „Stan's Cafe”

30.10 (pt.) godz.  godz. 18.00  i  20.30,  Klub Stodoła
- dwa pokazy spektaklu pt. The Cleansing of Constance Brown Teatru „Stan's Cafe”

Sprzedaż biletów na spektakle prezentowane w Klubie Stodoła będzie prowadzona w Centrum Sztuki Współczesnej w dniach 26-30.10 oraz w klubie Stodoła w dniach występów i w ich przeddzień. 

Bilety w cenie:
50 PLN – normalne
30 PLN - ulgowe

Data

29 października 2015, 00:00

Miejsce

Klub Stodoła, Warszawa

Scena

Duża Scena

Organizatorzy

Centrum Sztuki Współczesnej

Artyści na koncercie

2TM2,3

Gatunek

Rock & Pop
Karta podarunkowa
Dołącz do nas na
Facebook Instagram YouTube Tweeter
Bądź na bieżąco Zapisz się do Newslettera

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

telefon: +48 22 825 60 31