Go to the contentGo to the menu
The Cleansing of Constance Brown - Teatr "Stan's Cafe"

The Cleansing of Constance Brown - Teatr "Stan's Cafe"

29 October 2015, Thursday, Klub Stodoła, Duża Scena

Date

29 October 2015

Venue

Klub Stodoła, Warsaw

Stage

Duża Scena

Organizers

Centrum Sztuki Współczesnej

Artists

2TM2,3

Genres

Rock & Pop

W dniach 24.10 – 10.11. 2015 Fundacja Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski  zorganizują w Warszawie festiwal pn.  XXII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. ROZDROŻE 2015. Spektakle artystów z Wlk. Brytanii i z Polski.  Imprezy festiwalu będą się odbywać   w  CSW Zamek Ujazdowski, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz w Klubie Stodoła.  
      
Interdyscyplinarny, autorski festiwal „Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. ROZDROŻE” (organizowany corocznie od 1994 r.) prezentuje wartościowe, nowatorskie spektakle z pogranicza teatru, tańca i sztuk wizualnych. Do udziału w festiwalu zapraszani są wybitni (lecz nieznani w Polsce) artyści z zagranicy (każdego roku z innego kraju). Dzieła artystów z zagranicy konfrontowane są z pracami artystów polskich działających w tym samym obszarze  poszukiwań.  W ciągu 21 lat na festiwalu wystąpili artyści z 16 krajów, w tym tak wybitni, jak: Teatr Tańca Piny Bausch z Niemiec, performerka i wokalistka Meredith Monk ze Stanów Zjednoczonych, czy tancerz Kazuo Ohno z Japonii. W imprezach festiwalu wzięło udział ok. 50 tysięcy widzów.

Podczas 22-ej edycji festiwalu ROZDROŻE prezentowana będzie sztuka artystów z Wlk. Brytanii i z Polski. Pokazana zostanie twórczość dwóch zespołów tańca współczesnego tworzących spektakle łączące taniec, muzykę i rozbudowaną warstwę wizualną oraz dwóch teatrów eksperymentujących z obrazem i przestrzenią: słynnego zespołu „Company Wayne McGregor”  z Londynu i „Warszawskiego Teatru Tańca” oraz cenionego Teatru „Stan's Cafe” z Birmingham i obchodzącego jubileusz teatru „Scena Plastyczna” KUL  z Lublina. Pokazom spektakli  będą towarzyszyć prelekcje i spotkania z artystami.

W dniach 28, 29 i 30.10 w Klubie "Stodoła" teatr "Stan's Cafe" z Birmingham 5-krotnie pokaże spektakl pt. The Cleansing of Constance Brown (Wymazywanie Constance Brown). Widzowie tego oryginalnego przedstawienia stają przed zadaniem zrekonstruowania relacji między postaciami, których działania obserwują w mikroscenach rozgrywających się w wąskim, długim korytarzu. Akcja spektaklu przypomina film. Kalejdoskop obrazów przypomina zdarzenia codzienne lub relacje telewizyjne z publicznych lub osobistych katastrof. Pierwszego dnia występów odbędzie się spotkanie artystów  z widzami. Teatr "Stan's Cafe" będzie gościł  w Polsce po raz pierwszy.

Wyreżyserowany przez Jamesa Yarkera spektakl  pt. The Cleansing of  Constance Brown (Wymazywanie Constance Brown) z 2007 roku – to jedno z najbardziej cenionych przedstawień teatru. Zamówione przez festiwale  Wiener Festwochen  i Fierce!Festival oraz przez Warwick Arts Centre  było prezentowane w wielu krajach, zaskakując swą oryginalną formą. Miejscem akcji jest długi i wąski korytarz budynku, który przypomina zarówno  biurowiec z lat 50-tych, jak i współczesny hotel, czy blok mieszkalny lub więzienie. Korytarz jest miejscem przejściowym, peryferyjnym, miejscem ludzi pozbawionych władzy, która jest sprawowana za drzwiami i ścianami  niewidocznych pokojów. Akcja spektaklu przypomina film. Widzowie  obserwują serię mikroscenek  i próbują odkryć relacje między kilkudziesięcioma postaciami pojawiającymi się  na chwilę w korytarzu.  Kalejdoskop obrazów przypomina zdarzenia codzienne lub relacje telewizyjne z publicznych lub osobistych katastrof. Twórcy spektaklu pytają, czy można je wymazać z naszej świadomości. Co wówczas pozostaje ? Wymazywanie Constance Brown - to usuwanie z życia  i pamięci osoby zmarginalizowanej, która występuje w wielu miejscach i epokach. Krytyczka z The Irish Times napisała o tym spektaklu, że "zachwyca wizualnie, porusza wyobraźnię, intryguje i wybrzmiewa".

Teatr Stan's Cafe został założony w 1991 roku przez Jamesa Yarkera i Graeme'a Rose. Yarker kieruje grupą i jest reżyserem większości jej spektakli. Działający w Birmingham zespół skupia artystów różnych dziedzin sztuki tworzących spektakle na pograniczu teatru, sztuki akcji i sztuk wizualnych. Od  lat  zajmuje ważne miejsce na scenie brytyjskiego teatru poszukującego. Oryginalne spektakle teatru wykorzystują różne formy i techniki: od 4-minutowego filmowego performance'u dla 1 widza do trwającego 4 dni spektaklu – instalacji  z użyciem  ponad 6 mld. ziaren ryżu. Zespół  często porusza temat peryferyjności, sytuując w centrum uwagi to, co zazwyczaj uznawane jest za nieważne i drugoplanowe. Przedstawienia teatru były prezentowane m.in. na festiwalach: Edinburgh Fringe, Theater der Welt w Sztutgarcie, Theaterformen w Hanowerze, Euro-Scene  w Lipsku oraz na festiwalach w Cork, Adelajdzie i Bukareszcie. Grupa z powodzeniem występowała też m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Buenos Aires i Kopenhadze. Ponadto także - we Włoszech, Francji, Holandii, Hiszpanii, Kanadzie i Brazylii. Zespół  będzie gościł w Polsce po raz pierwszy.

Informacje o festiwalu: www.csw.art.pl, www.facebook.com/cswzu oraz  tel. 22  628 12 71-3 w. 135.

SPEKTAKLE W KLUBIE STODOŁA:

28.10 (śr.)  godz.19.00,  Klub Stodoła
- spektakl teatralny pt. The Cleansing of Constance Brown Teatru „Stan's Cafe” z Birmingham
Po spektaklu -  rozmowa z artystami we foyer Klubu Stodoła.

29.10 (czw.) godz. 18.00  i  20.30,  Klub Stodoła
- dwa pokazy spektaklu pt. The Cleansing of Constance Brown Teatru „Stan's Cafe”

30.10 (pt.) godz.  godz. 18.00  i  20.30,  Klub Stodoła
- dwa pokazy spektaklu pt. The Cleansing of Constance Brown Teatru „Stan's Cafe”

Sprzedaż biletów na spektakle prezentowane w Klubie Stodoła będzie prowadzona w Centrum Sztuki Współczesnej w dniach 26-30.10 oraz w klubie Stodoła w dniach występów i w ich przeddzień. 

Bilety w cenie:
50 PLN – normalne
30 PLN - ulgowe

Date

29 October 2015

Venue

Klub Stodoła, Warsaw

Stage

Duża Scena

Organizers

Centrum Sztuki Współczesnej

Artists

2TM2,3

Genres

Rock & Pop
Karta podarunkowa
Fundusz Wsparcia Kultury

Wsparcie ze środków
Funduszu Przeciwdziałania COVID-19Wsparcie otrzymało Stowarzyszenie Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej Stodoła
oraz Centrum Klubowe - Dom Kultury s.c. Wiesław Pękala Ewa Pękala.
Join us
Facebook Instagram YouTube Tweeter TikTok
Stay updated Subscribe Newsletter

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

phone: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388