Przejdź do treści stronyPrzejdź do menu strony
V Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej

V Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej

19 czerwca 2021, sobota, Klub Stodoła, Duża Scena

Data

19 czerwca 2021

Miejsce

Klub Stodoła, Warszawa

Scena

Duża Scena
Newsletter

V Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej

 

19-20 czerwca 2021, klub Stodoła, Warszawa

Start koncertów godz. 19:00

Bilety: 40 zł 

https://www.facebook.com/FestiwalmniejszosciRP 

 

19 czerwca

^ Barcelona Gipsy baLkan Orchestra

^ Čači Vorba

 

„Tegoroczna edycja poświęcona jest wpływowi kultury cygańskiej i tradycji Mazowsza na muzykę współczesną, jazz i muzykę świata. Tradycje przenikania się obu kultur mają wyjątkową, wielowiekową historię. Jednym z założeń Festiwalu jest pokazanie, że muzycy prezentujący różne gatunki mogą tworzyć jedność, że muzyka łączy ludzi z różnych kultur.”

Milo Kurtis – Dyrektor Artystyczny Festiwalu 

Od 2018 roku festiwalu skupia się na prezentacji pełnego spektrum różnorodnych tradycji muzycznych mniejszości narodowych i etnicznych dawnej i współczesnej Rzeczypospolitej. Podczas poprzednich edycji podróżowaliśmy przez świat dźwięków muzyki tatarskiej, ormiańskiej, łemkowskiej, żydowskiej czy kaszubskiej, muzyki źródeł i różnych tradycji i estetyk, by badać uniwersalne kody i znaczenia nie tylko polskiej, ale europejskiej muzyki.

W ramach festiwalu wystąpiły gwiazdy o światowej renomie: David Karakuer; polskie gwiazdy: Trebunie Tutki, KROKE, Laboratorium Pieśni, Bester Quartet, Karolina Cicha, MILO Ensemble, Vocal Varshe, Olo Walicki, Kapela Brodów, Dagadana, Pamaruna i wielu, wielu innych. Poprzednie edycje festiwalu gościły w Muzeum POLIN, klubie Hybrydy czy Bemowskim Centrum Kultury. 

V edycja festiwalu, będąca podsumowaniem badanych przez nas tropów, podejmuje wątki wielowiekowej tradycji cygańskiej i mazowieckiej, bada ich wpływy na współczesne gatunki muzyki świata i jazzu. W programie festiwalu znaleźli się: Leszek Możdżer, zespół Barcelona Gipsy BaLkan Orchestra, Kapela ze Wsi Warszawa czy Čači Vorba. 

Koncerty odbędą się w warszawskim klubie STODOŁA oraz będą transmitowane na stronach Narodowego Centrum Kultury oraz Festiwalu.

 

Biogramy artystów - 19 czerwca:

Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra to zespół stworzony w 2012 roku w Barcelonie w Hiszpanii. Zespół czerpie z wielu wpływów muzycznych, w tym muzyki klezmerskiej, gypsy jazz i muzyki romskiej. jest międzynarodowym zespołem tworzącym w Barcelonie, od lat budzącym zainteresowanie publiczności w całej Europie swoimi autentycznymi reinterpretacjami tradycyjnej muzyki, głównie bałkańskiej i środkowoeuropejskiej. Ich muzyka trafia prosto do serc, bez stosowania żadnych sztuczek i trików. Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) ewoluowała z Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra i w ciągu kilku lat osiągnęła międzynarodowy rozgłos. We wrześniu 2016 roku zespół wydał swój trzeci album „Del Ebro al Danubio”, z nowymi interpretacjami dźwięków znad Morza Śródziemnego i z Bałkan, osiągając pierwsze miejsce na Transglobal World Music Chart – prestiżowej liście najlepszych wydawnictw muzycznych. Z kolei w marcu 2018 miała miejsce premiera najnowszego albumu BGKO, zatytułowanego “Avo kanto”, co w języku esperanto znaczy “dziadkowe piosenki”. Utwory z tych dwóch ostatnich albumów wypełnią koncert, przygotowywany dla publiczności festiwalu „Dźwięki Słów”.

https://www.facebook.com/BarcelonaGipsybalKanOrchestra  

 

 

Čači Vorba to grupa z ponad 450 koncertami w 21 krajach na koncie. Postrzegana jako jeden z czołowych wykonawców nurtu world musicostatnich kilku lat i jednocześnie jeden z najbardziej znanych polskich zespołów za granicą.

W 2014 roku zespół został doskonale przyjęty na legendarnym Womad Festival w Wielkiej Brytanii, a zachodnioeuropejska prasa gatunku world music okrzyknęła go mianem jednego z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych zespołów folkowych Europy Wschodniej w ostatnim czasie. 

Grupa zdobyła szereg zagranicznych nagród oraz wyróżnień, m.in. Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych, Top of the World CD Songlines Magazine, Top 10 - World Music Charts Europe, Lira Gillar od szwedzkiego Lira Magazine, Mundofonias Top 10 w Radio Nacional de España i wiele innych. Čači Vorba jest też laureatem tytułu „Folkowy Fonogram Roku” przyznawanego przez radiową Dwójkę za płytę «Tajno Biav».

Muzyka grupy to oryginalna mieszanka potraktowanej z pasją i fachowością tradycji cygańskej, bałkańskiej i karpackiej oraz własnych kompozycji i muzycznych remake'ów. Wielopłaszczyznowe połączenie etnicznej transowości, rockowej dynamiki, subtelnych jazzujących harmonii i psychodelicznej przestrzeni spojone nadzwyczajnym głosem solistki grupy, Mashy Natanson.

Masha Natanson pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Pierwszy zachwyt muzyką tradycyjną zawdzięcza rodzinie ze strony mamy, dzięki której już od dziecka chłonęła pieśni cygańskie i rosyjskie. Później – koncertując z wieloma grupami – nauczyła się setek melodii i pieśni w dziesiątkach kolejnych języków i dialektów. Posiadła ogromny repertuar romskich, wschodnich, karpackich, bałkańskich, kaukaskich czy bliskowschodnichpieśni tradycyjnych.

Jest także autorką tekstów w języku romskim, opowiadających o poszukiwaniu utraconych korzeni, ciągłej tułaczce, cyklu narodzin i śmierci, miłości i pozycji kobiety w tradycyjnych społecznościach.

Obecnie Masha Natanson uczestniczy w wielu projektach muzycznych w kraju i za granicą, a jej silny, charyzmatyczny głos i emocjonalne interpretacje są doceniane przez miłośników na całym świecie.

Zespół Čači Vorba tworzą: 

Masha Natanson - śpiew, smyczki

Rafał Gontarski - akordeon

Piotr Majczyna – instrumenty strunowe

Stach Siedlaczek – instrumenty perkusyjne

Robert Brzozowski - kontrabas

 

 

Dyrektor Artystyczny:

Milo Kurtis

+48 609 404 922

milo.kurtis@wp.pl

 

Kurator: 

Łukasz Strzelczyk

 

Organizatorzy:

Narodowe Centrum Kultury

Fundacja Edukacji Kulturalnej MILO Art

 

Produkcja:

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala

 

Wsparcie:

STOART

ZAiKS

Radio WNET

 

Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. 

Projekt dofinansowany ze środków MKDNiS.

Data

19 czerwca 2021

Miejsce

Klub Stodoła, Warszawa

Scena

Duża Scena
Karta podarunkowa
Dołącz do nas na
Facebook Instagram YouTube Tweeter TikTok
Bądź na bieżąco Zapisz się do Newslettera

Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”

ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa

telefon: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388