V Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych Rzeczypospolitej
19-20 czerwca 2021, klub Stodoła, Warszawa
Start koncertów godz. 19:00
Bilety: 40 zł
https://www.facebook.com/FestiwalmniejszosciRP
19 czerwca
^ Barcelona Gipsy baLkan Orchestra
^ Čači Vorba
„Tegoroczna edycja poświęcona jest wpływowi kultury cygańskiej i tradycji Mazowsza na muzykę współczesną, jazz i muzykę świata. Tradycje przenikania się obu kultur mają wyjątkową, wielowiekową historię. Jednym z założeń Festiwalu jest pokazanie, że muzycy prezentujący różne gatunki mogą tworzyć jedność, że muzyka łączy ludzi z różnych kultur.”
Milo Kurtis – Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Od 2018 roku festiwalu skupia się na prezentacji pełnego spektrum różnorodnych tradycji muzycznych mniejszości narodowych i etnicznych dawnej i współczesnej Rzeczypospolitej. Podczas poprzednich edycji podróżowaliśmy przez świat dźwięków muzyki tatarskiej, ormiańskiej, łemkowskiej, żydowskiej czy kaszubskiej, muzyki źródeł i różnych tradycji i estetyk, by badać uniwersalne kody i znaczenia nie tylko polskiej, ale europejskiej muzyki.
W ramach festiwalu wystąpiły gwiazdy o światowej renomie: David Karakuer; polskie gwiazdy: Trebunie Tutki, KROKE, Laboratorium Pieśni, Bester Quartet, Karolina Cicha, MILO Ensemble, Vocal Varshe, Olo Walicki, Kapela Brodów, Dagadana, Pamaruna i wielu, wielu innych. Poprzednie edycje festiwalu gościły w Muzeum POLIN, klubie Hybrydy czy Bemowskim Centrum Kultury.
V edycja festiwalu, będąca podsumowaniem badanych przez nas tropów, podejmuje wątki wielowiekowej tradycji cygańskiej i mazowieckiej, bada ich wpływy na współczesne gatunki muzyki świata i jazzu. W programie festiwalu znaleźli się: Leszek Możdżer, zespół Barcelona Gipsy BaLkan Orchestra, Kapela ze Wsi Warszawa czy Čači Vorba.
Koncerty odbędą się w warszawskim klubie STODOŁA oraz będą transmitowane na stronach Narodowego Centrum Kultury oraz Festiwalu.
Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra to zespół stworzony w 2012 roku w Barcelonie w Hiszpanii. Zespół czerpie z wielu wpływów muzycznych, w tym muzyki klezmerskiej, gypsy jazz i muzyki romskiej. jest międzynarodowym zespołem tworzącym w Barcelonie, od lat budzącym zainteresowanie publiczności w całej Europie swoimi autentycznymi reinterpretacjami tradycyjnej muzyki, głównie bałkańskiej i środkowoeuropejskiej. Ich muzyka trafia prosto do serc, bez stosowania żadnych sztuczek i trików. Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) ewoluowała z Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra i w ciągu kilku lat osiągnęła międzynarodowy rozgłos. We wrześniu 2016 roku zespół wydał swój trzeci album „Del Ebro al Danubio”, z nowymi interpretacjami dźwięków znad Morza Śródziemnego i z Bałkan, osiągając pierwsze miejsce na Transglobal World Music Chart – prestiżowej liście najlepszych wydawnictw muzycznych. Z kolei w marcu 2018 miała miejsce premiera najnowszego albumu BGKO, zatytułowanego “Avo kanto”, co w języku esperanto znaczy “dziadkowe piosenki”. Utwory z tych dwóch ostatnich albumów wypełnią koncert, przygotowywany dla publiczności festiwalu „Dźwięki Słów”.
https://www.facebook.com/BarcelonaGipsybalKanOrchestra
Čači Vorba to grupa z ponad 450 koncertami w 21 krajach na koncie. Postrzegana jako jeden z czołowych wykonawców nurtu world musicostatnich kilku lat i jednocześnie jeden z najbardziej znanych polskich zespołów za granicą.
W 2014 roku zespół został doskonale przyjęty na legendarnym Womad Festival w Wielkiej Brytanii, a zachodnioeuropejska prasa gatunku world music okrzyknęła go mianem jednego z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych zespołów folkowych Europy Wschodniej w ostatnim czasie.
Grupa zdobyła szereg zagranicznych nagród oraz wyróżnień, m.in. Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych, Top of the World CD Songlines Magazine, Top 10 - World Music Charts Europe, Lira Gillar od szwedzkiego Lira Magazine, Mundofonias Top 10 w Radio Nacional de España i wiele innych. Čači Vorba jest też laureatem tytułu „Folkowy Fonogram Roku” przyznawanego przez radiową Dwójkę za płytę «Tajno Biav».
Muzyka grupy to oryginalna mieszanka potraktowanej z pasją i fachowością tradycji cygańskej, bałkańskiej i karpackiej oraz własnych kompozycji i muzycznych remake'ów. Wielopłaszczyznowe połączenie etnicznej transowości, rockowej dynamiki, subtelnych jazzujących harmonii i psychodelicznej przestrzeni spojone nadzwyczajnym głosem solistki grupy, Mashy Natanson.
Masha Natanson pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Pierwszy zachwyt muzyką tradycyjną zawdzięcza rodzinie ze strony mamy, dzięki której już od dziecka chłonęła pieśni cygańskie i rosyjskie. Później – koncertując z wieloma grupami – nauczyła się setek melodii i pieśni w dziesiątkach kolejnych języków i dialektów. Posiadła ogromny repertuar romskich, wschodnich, karpackich, bałkańskich, kaukaskich czy bliskowschodnichpieśni tradycyjnych.
Jest także autorką tekstów w języku romskim, opowiadających o poszukiwaniu utraconych korzeni, ciągłej tułaczce, cyklu narodzin i śmierci, miłości i pozycji kobiety w tradycyjnych społecznościach.
Obecnie Masha Natanson uczestniczy w wielu projektach muzycznych w kraju i za granicą, a jej silny, charyzmatyczny głos i emocjonalne interpretacje są doceniane przez miłośników na całym świecie.
Zespół Čači Vorba tworzą:
Masha Natanson - śpiew, smyczki
Rafał Gontarski - akordeon
Piotr Majczyna – instrumenty strunowe
Stach Siedlaczek – instrumenty perkusyjne
Robert Brzozowski - kontrabas
Dyrektor Artystyczny:
Milo Kurtis
+48 609 404 922
Kurator:
Łukasz Strzelczyk
Organizatorzy:
Narodowe Centrum Kultury
Fundacja Edukacji Kulturalnej MILO Art
Produkcja:
Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Trzecia Fala
Wsparcie:
STOART
ZAiKS
Radio WNET
Projekt zrealizowany we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Projekt dofinansowany ze środków MKDNiS.
Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”
ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa
phone: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388