Festiwal twórczości Roberta Brylewskiego. W programie koncert zespołu Kryzys, 52UM oraz zaproszonych przyjaciół. To już czwarta taka impreza w Stodole.
KRYZYS
Kryzys to jeden z pierwszych polskich zespołów punkowych, powstał w Warszawie w 1978 r. W 1980 roku we Francji ukazała się płyta długogrająca zespołu, która szybko zyskała status kultowego wydawnictwa - na aukcjach internetowych na całym świecie osiąga ona cenę będącą równowartością około 500 PLN. W Polsce jedynym oficjalnym wydawnictwem była kaseta "78-81" (1994), a utwory Kryzysu stały się hymnami pokolenia przełomu lat 70/80.
Udokumentowało to dwupłytowe wydawnictwo "Dolina Lalek. Tribute to Kryzys", na której znani polscy artysci zmierzyli się z repertuarem Kryzysu. W sumie swoje wersje utworów Kryzysu nagrało ponad 40 wykonawców, a graficznie teksty Kryzysu przedstawił Wilhelm Sasnal. Przy okazji koncertu promocyjnego płyty zespół postanowił złożyć hołd wszystkim artystom, którzy znaleźli się na składankach i zagrał dla nich niespodziewanie koncert 15 marca 2004 roku.
Jako, że spotkanie muzyków po 25 latach na jednej scenie odświeżyło przyjacielskie kontakty wśród członków grupy. Zespół zagrał koncert 18 lipca 2008 na Jarocin Festiwal 2008.
ENCHANTIA
Enchantia to formacja z trójmiasta. Grupa sięga do korzeni reggae, ska, ale łączy je także z brzmieniami wpisanymi w nasze czasy. Członkowie grupy udzielali się bądź udzielają w najróżniejszych formacjach m.in. Disorient, Wersja de lux, EmoSzczury, Izrael, Dintoira i wiele innych.
skład:
Jędras - sax
Dub Fryzjer - bas
Roman - klawisze
Hinzu - dr
Ftyka - gitara
Sara - wokal
IŁ-62
(underground hardcore/punk/noise)
www.myspace.com/il62
Grupa IŁ-62 powstała w drugiej połowie lat 80. XX wieku, w Warszawie i jest jedną z najdłużej nieprzerwanie funkcjonujących formacji warszawskiego undergroundu. Od początku istnienia grają w tym samym (chodź rozszerzonym) składzie. Wykonywana przez nich muzyka to połączenie hardcore/punk'owej wściekłość i brudu oraz noise'owego zafascynowania formą, transem i ekspresją dźwięku.
Na początku XXI wieku nagrania zespołu były prezentowane na kilkunastu kompilacjach, min.: "Nie ma zagrożenia, jest Dezerter" (2005), "Radio Lampa" (Lampa nr 12, 2004) oraz "Dolina Lalek - Tribute To Kryzys vol.1" (2003).
W 2008 roku ukazała się płyta 'Opuszczamy Babilon', która jest pierwszą w historii zespołu albumem kompaktowym. Wydany przez Nikt Nic Nie Wie materiał to powalająca rootsowo-psychodeliczna mieszanka hardcore-punk-noisa z odniesieniami do trance, Kryzysu i Ginsberga... Wśród zaproszonych gości grupie w nagraniach towarzyszył Maciej Magura Góralski (Kryzys, Immanuel) oraz wschodząca gwiazda sceny niezależnej 3 letnia Dharma.
Grupa występowała między innymi podczas Zielonego Festivalu (1998) i do tej pory grała między innymi w towarzystwie: Kultu, Świetlików, Pidżamy Porno, Armii, Dezertera, Brygady Kryzys, Post Regimentu, NoMeansNo (Kanada), Oi Polloi (Anglia), Maxa i Kelnera, Ewy Braun, Apatii, Aliansu, Guernica Y Luno, Włochatego, Karcera, Kina (Włochy), Unhinged (Belgia), Mad Rats (Portugalia), Time X (Portugalia), The Sorts (USA), Sisygambis (Marsylia), Aktus (Ukraina)...
Dyskografia:
PŁYTY: IŁ-62 "Opuszczamy Babilon" NNNW 2008 (CD)
KOMPILACJE: Dolina Lalek - Tribute To Kryzys vol.1 (CD) / Nie Ma Zagrożenia Jest Dezerter (2xCD) / Radio Lampa - "Lampa" numer grudniowy 2004 (CD) / The Best Of Sommer Shit 2000 - "Arlekin" 9 (CD) / Cegła Nr.1 (CD) / Warsaw Hardcore/Punk Atak - "Liberation" zine 14 (CD) / MP3 Compilation 3 - Only Polish Bands (2xCD)
VON ZEIT JACK
Jacek Kulesza to jeden z najbardziej docenianych w Polsce przedstawicieli nurtu nazywanego na zachodzie „songwriters”. Z tego nurtu wywodzą się wykonawcy: Bob Dylan, Nick Drake, Beck, Ben Harper…
W latach 1996 – 2004 Kulesza był gitarzystą nieistniejącego zespołu Homosapiens. Podczas ośmioletniej współpracy zespół nagrał dwa albumy okrzyknięte mianem „kultowych”.
52UM
Robert „Brylu" Brylewski - założyciel tak istotnych dla polskiego rocka zespołów jak Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Armia czy Falarek - powraca w wielkim stylu z grupą przyjaciół ukrywającą się pod kryptonimem 52UM.
Dojrzałe teksty dojrzałych ludzi (Robert Brylewski, Konrad Januszek, Paweł Bogocz) przyprawione zostały energią młodszej części kolektywu (Martyna Załoga, Michał Leks, Rafał Micinski, Paweł Stawarz) - stanowiąc wyzwanie dla całości tego niezwykłego, multigeneracyjnego zespołu.
To rzeczywiście intrygujące zestawienie, w którym słychać odważnie zebrane rozległe fascynacje –punkowy czad, dub i reggae, elektronikę i postpunkowe gitarowe rzężenie – w jednym miejscu. Surowe riff'y gitarowe przeplatają się więc z bajkowymi improwizacjami zaś mantryczne, egzystencjalne teksty nie raz powodują dreszcz przechodzący po plecach słuchaczy.
„Album Szumu to jedna z najorginalniejszych i najlepszych rockowych produkcji jakie ostatnio słyszałem(...)." - tak o zespole wypowiada się Kuba Kujałowicz na łamach Rzeczpospolitej. Miesięcznik "Tylko Rock" uznał płytę 52UM za jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy dla polskiej muzyki alternatywnej...
Ostatnie koncerty zespołu: w Warszawskim CDQ i Łowiczu w ramach „Festiwalu drugiego obiegu" pokazały, że zespół jest w świetnej formie. Przyciąga uwagę energetyczną formą granych utworów i oryginalnością wynikającą z eklektyzmu stylów i doświadczeń grających w nim muzyków.
Klub Politechniki Warszawskiej „STODOŁA”
ul. Batorego 10, 02-591 Warszawa
telefon: +48 22 825 60 31, +48 691 800 388